Kkriza në Afganistan: BE e shqetësuar për fluksin eventual të emigrantëve

Kkriza në Afganistan: BE e shqetësuar për fluksin eventual të emigrantëve

Udhëheqësit politikë evropianë kanë shprehur shqetësimin për një fluks të mundshëm refugjatësh dhe emigrantësh pas marrjes së Afganistanit nga talebanët.

Në një fjalim televiziv të hënën, Presidenti francez Emmanuel Macron tha se kombet evropiane “duhet të parashikojnë dhe mbrojnë veten nga flukset e mëdha të parregullta migratore”.

“Evropa vetëm nuk mund t’i përballojë pasojat e situatës aktuale,” tha ai.

Bashkimi Evropian do të krijojë një nismë për të parandaluar flukset e mëdha të emigrantëve nga Afganistani, tha Macron. Ministrat e jashtëm të BE -së do të diskutojnë sot mbi situatën.

Në Gjermani, Ministri i Brendshëm Horst Seehofer u citua të thoshte se ai priste që deri në pesë milionë njerëz të largoheshin nga Afganistani.

Gjermania hapi kufijtë e saj për qindra mijëra njerëz që ikën nga lufta dhe persekutimi gjatë krizës së emigrantëve në Evropë të vitit 2015.

Por në një cicërimë, kreu gjerman demokrat kristian dhe kancelari me shpresë Armin Laschet ishte i vendosur se “2015 nuk duhet të përsëritet”.

Ndjenja të ngjashme u shprehën nga ministri i migracionit i Greqisë, një vend tjetër që mbante barrën më të madhe të krizës së emigrantëve.

Ministri, Notis Mitarachi, tha se mbrojtja kufitare e qeverisë greke ishte në gatishmëri për të shmangur një rritje të presionit. /Insajderi.com