Kombet e Bashkuara planifikojnë zhvendosjen e 200 mijë refugjatëve etiopian në Sudan

Kombet e Bashkuara planifikojnë zhvendosjen e 200 mijë refugjatëve etiopian në Sudan

Agjencitë e Kombeve të Bashkuara po planifikojnë ardhjen e mundshme të 200,000 refugjatëve në Sudan që ikin nga dhuna në Etiopi për një periudhë gjashtëmujore, tha një zyrtar i agjencisë së refugjatëve të KB, transmeton Insajderi.

“Së bashku me të gjitha agjencitë, ne kemi ndërtuar një plan reagimi për rreth 20,000 njerëz dhe aktualisht jemi në rreth 31,000 kështu që tashmë e ka tejkaluar këtë shifër”, tha Axel Bisschop në një konferencë në Gjenevë të premten, raporton Al Jazeera.

“Shifra e re e planifikimit është rreth 200,000”, ishin fjalët e Bisschop.

Qindra, ndoshta mijëra njerëz kanë vdekur që kur trupat e qeverisë etiopiane filluan një luftë dy javë më parë në shtetin verior Tigray kundër autoriteteve rajonale që ata akuzuan për organizimin e një sulmi të befasishëm ndaj forcave federale.

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed, fituesi i Çmimit Nobel të Paqes vitin e kaluar, nisi një fushatë ushtarake në rajonin Tigray më katër nëntor me qëllimin e deklaruar të heqjes së partisë së saj qeverisëse, Frontin e Çlirimit të Popullit Tigray (TPLF), të cilin ai akuzon se po sfidon qeverinë e tij dhe duke kërkuar ta destabilizojnë atë.

Mijëra refugjatë janë larguar nga vendi i dytë më i populluar i Afrikës, disa grumbullohen në anije për të kaluar një lumë në Sudan, grupet dërrmuese të ndihmës të pozicionuara në anën tjetër.

Përfaqësuesi me bazë në Sudan i UNICEF-it Abdullah Fadil tha se kishte shqetësime në lidhje me sëmundjet që përhapeshin në mes të turmave, nga të cilët gati gjysma janë fëmijë.

Agjencitë e KB po kërkojnë 50 milion dollarë në fonde të menjëhershme, të cilat do të shkojnë drejt sigurimit të ushqimit dhe ngritjes së kampeve të reja.

Ndërkohë, forcat Tigray gjuajtën me raketa një shtet fqinj të premten, duke shtuar frikën se konflikti i brendshëm mund të përhapet në pjesë të tjera të vendit.

Sulmi erdhi një ditë pasi Etiopia tha se forcat e saj po mbylleshin në kryeqytetin e Tigray, Mekelle.

Thirrjet ndërkombëtare për paqe janë përshkallëzuar së bashku me luftimet.

Zyrtarët nga Shtetet e Bashkuara të enjten thanë se ata kishin kërkuar de-përshkallëzim si nga Abiy ashtu edhe nga udhëheqja e TPLF, por panë pak mundësi për negociata.

“Në këtë pikë, asnjëra palë, nga gjithçka që dëgjojmë, nuk është e interesuar për ndërmjetësim”, tha Tibor Nagy, diplomat i lartë i SHBA për Afrikën. /Insajderi.com