Kongresi amerikanë dënoi ofensivën turke në Siri

Turqia kundërshtoi të mërkurën legjislacionin e miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara që bën thirrje për sanksione ndaj zyrtarëve turq në lidhje me ofensivën e Turqisë në veri të Sirisë dhe një masë që njeh vrasjen e armenëve nga turqit osmanë si gjenocid.

Kongresi amerikanë dënoi ofensivën turke në Siri

Ministria e jashtme turke tha se thirri ambasadorin amerikan në Ankara, David Satterfield pasi Dhoma e Përfaqësuesve miratoi të martën legjislacionin dypartiak.

Projekt-ligji i sponsorizuar nga Kryetari i Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtme, demokrati Eliot Engel nga Nju Jorku dhe ligjvënësi republikan Michael McCaul nga Teksasi do të ndëshkojë zyrtarë të lartë turq të përfshirë në vendimin për ofensivën në veri të Sirisë dhe kryerjen e abuzimeve të të drejtave të njeriut kundër kurdëve.

Dhoma e Përfaqësuesve e miratoi projektligjin me 403 vota pro dhe 16 kundër.

Një deklaratë e ministrisë së jashtme turke e quajti këtë veprim “të papajtueshëm me frymën e aleancës sonë të NATO-s” dhe tha se ligjvënësit “ishin duke legjitimuar pa kujdes një grup terrorist me retorikën dhe veprimet e tyre”. Turqia i konsideron kurdët sirianë, aleatë të separatistëve kurdë që kanë luftuar për autonomi brenda Turqisë për tre dekada.