Kongresi i SHBA-së gati për të votuar mbi paketën e ndihmës COVID-19

Kongresi i SHBA-së gati për të votuar mbi paketën e ndihmës COVID-19

Kongresi amerikan u shfaq i gatshëm të votojë të dielën për një paketë ndihme prej 900 miliardë dollarësh ndaj koronavirus pasi senatorët arritën një kompromis natën vonë për të pastruar një nga pengesat e fundit, një mosmarrëveshje mbi autoritetet e huazimit pandemik të Rezervës Federale, transmeton Insajderi.

Udhëheqësi Demokrat i Senatit Chuck Schumer u tha gazetarëve në Capitol të SHBA të shtunën vonë: “Nëse gjërat vazhdojnë në këtë rrugë dhe asgjë nuk pengon, ne do të jemi në gjendje të votojmë nesër”, raporton Al Jazeera.

Udhëheqësit e Kongresit planifikojnë të bashkëngjitin paketën e ndihmës koronavirus, e cila përfshin pagesa të drejtpërdrejta $ 600 për individë dhe një shtesë prej $ 300 në javë për kompensimin e papunësisë, në një projektligj shpenzimesh prej $ 1,4 trilionë $ për financimin e programeve qeveritare deri në shtator 2021.

Një zgjatje e financimit prej 48 orësh skadon në mesnatën e së dielës (05:00 GMT të hënën), pas së cilës qeveria do të mbyllet.

Senatori Pat Toomey, një Republikan i Pensilvanisë, kishte këmbëngulur në gjuhën që do të garantonte që banka qendrore nuk mund të rinovonte programet e huazimit emergjent për bizneset e vogla dhe qeveritë shtetërore dhe lokale pas 31 dhjetorit, kur ato skadojnë sipas legjislacionit të ndihmës CARES COVID-19 të miratuar në mars.

Republikanët kishin thënë që programet janë ndërhyrje e panevojshme e qeverisë në biznesin privat që politizon Fed. Ata akuzuan demokratët se kërkonin t’i zgjasnin ata në 2021 si një derë e pasme për të siguruar fonde të pakontrolluara për qeveritë e shtetit dhe lokale të kontrolluara nga anëtarët e partisë së tyre.

Demokratët, nga ana tjetër, akuzuan Republikanët se po përpiqen të lidhin duart e Fed në mënyrë që të kufizojnë opsionet e Presidentit të zgjedhur Demokrat Joe Biden për rritjen e ekonomisë së flamurit pasi ai të marrë detyrën në 20 Janar.

Zëdhënësi i Toomey Steve Kelly tha se marrëveshja e senatorit me Schumer “shfuqizon më shumë se 429 miliard dollarë në fondet e papërdorura të Aktit CARES; përfundimisht përfundon lehtësitë e huazimit të Aktit CARES deri më 31 dhjetor 2020; ndalon rindezjen e këtyre pajisjeve; dhe i ndalon ata të kopjohen pa miratimin e Kongresit”. /Insajderi.com