Korea e Jugut inkurajon burrat të martohen me gra të huaja – Por nuset e tyre shpesh bëhen viktima të abuzimit

Korea e Jugut inkurajon burrat të martohen me gra të huaja – Por nuset e tyre shpesh bëhen viktima të abuzimit

Ajo ishte 29 vjeçare dhe burri i saj i ardhshëm ishte në të 50-tat, tregojnë dokumentet gjyqësore. Ajo fliste vetëm gjuhën vietnameze, ai fliste gjuhën koreane.

Megjithë pengesën e komunikimit, sindikata vazhdoi para. Më 4 nëntor 2018 – një ditë pasi u takuan – ata u martuan para familjes së saj në Vietnam, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Shtatë muaj më vonë, Trinh – një emër që CNN ka zgjedhur ta përdorë pasi emri i saj i vërtetë është fshehur nën ligjin e Koresë së Jugut – u transferua në Korenë e Jugut për të qenë me burrin e saj, të quajtur Shin. Tre muaj pas kësaj, ajo ishte e vdekur.

Trinh është një nga mijëra gra vietnameze që u martua me burra të Koresë së Jugut përmes mblesërisë – një shërbim që jo vetëm që inkurajohet në Korenë e Jugut, madje subvencionohet nga autoritetet lokale.

Disa çifte kanë martesa të suksesshme, të lumtura. Por shumë nuse të huaja që takojnë burrat në këtë mënyrë, të klasifikuar zyrtarisht si migrantë përmes martesës, janë bërë viktima të diskriminimit, dhunës në familje dhe madje edhe vrasjeve nga duart e burrave të tyre.

Statistikat paraqesin një pamje të zymtë. Më shumë se 42% e grave të huaja raportuan se kanë pësuar dhunë në familje – përfshirë abuzim fizik, verbal, seksual dhe financiar – në një sondazh të vitit 2017 nga Komisioni Kombëtar i të Drejtave të Njeriut. Për krahasim, rreth 29% e grave të Koresë së Jugut të anketuar nga Ministria e vendit për barazi gjinore dhe familje vitin e kaluar thanë se ishin viktima të dhunës në familje – përsëri duke përfshirë një sërë formash abuzimi.

Ekspertët thonë se rregullat diskriminuese, të shoqëruara me seksizmin dhe racizmin në shoqëri, janë fajtorë dhe po bëjnë presion për ndryshime institucionale për të mbajtur të sigurt nuset e huaja.

Martesa e Trinh me Shin

Që nga fillimi, Trinh dhe Shin kishin vështirësi në komunikim.

Pas dasmës së tyre, Shin shkoi në shtëpi në Korenë e Jugut, tregojnë dokumentet e gjykatës. Ata jetuan të ndarë për muaj të tërë, dhe megjithëse kishin kontakte përmes një aplikacioni mesazhesh, ata grindeshin shpesh pasi Trinh kërkonte shpesh ndihmë financiare shtesë.

Më në fund, më 16 gusht 2019, Trinh arriti në Korenë e Jugut. Ajo u transferua në qytetin Yangju në Provincën Gyeonggi, përreth kryeqytetit Seul, për të jetuar me burrin e saj. Dokumentet e gjykatës nuk specifikonin pse kishte një vonesë në ardhjen e saj në Korenë e Jugut, megjithëse një çift duhet të plotësojë kritere specifike për të marrë një vizë bashkëshortore, përfshirë edhe plotësimin e një pragu të ardhurash.

Megjithatë, grindjet vazhdonin, tregojnë të dhënat gjyqësore. Ata nuk ishin dakord shpesh – për shkak të barrierës së tyre gjuhësore, ndryshimit në mënyrën sesi ata u pëlqen të jetonin dhe çështjet financiare.

Tre muaj më vonë, më 16 nëntor, Trinh i tha Shin se po e linte atë dhe se do të jetonte me një të afërm në një qytet tjetër. Shin u përpoq ta ndalonte atë, kështu që ai rrëmbeu një thikë nga kuzhina dhe preu kofshën e saj të djathtë, tregojnë të dhënat e gjykatës.

Sipas të dhënave të gjykatës, Shin mori thikën dhe goditi gruan e tij rreth 10 herë në gjoks dhe stomak. Pasi ajo vdiq, Shin mbështolli trupin e saj në qese plastike, e futi atë dhe sendet e saj në makinën e tij dhe hipi në një pemishte hurmash në Qarkun Ëanju, Provinca Jeolla e Veriut, më shumë se 200 kilometra larg shtëpisë së tyre në Yangju.

Atje, ai e varrosi.

Në prill, Shin u dënua me 15 vjet burg për vrasjen e Trinh. Provat e paraqitura në gjykim përfshinin fotografi nga vendi i ngjarjes, kontrata e tyre martesore ndërkombëtare dhe dëshmia e të pandehurit.

Qeveria e Koresë së Jugut – dhe vendet në Azinë Juglindore – kanë kohë që shqetësohen se industria e nuseve të huaja mund të çojë në trafikim njerëzor dhe abuzim.

Në vitin 2010, Kamboxhia ndaloi përkohësisht qytetarët e saj të martoheshin me qytetarë nga Korea e Jugut. Autoritetet Vietnameze gjithashtu kanë ngritur shqetësime me Korenë e Jugut, sipas raporteve të mediave lokale të Vietnamit.

Më tej, Koreja e Jugut vitin e kaluar njoftoi planet për të parandaluar burrat me një histori abuzive të mos lejohen të sponsorizojnë një vizë për një nuse të huaj. Ky ligj është vendosur të hyjë në fuqi në tetor. /Insajderi.com