Korea e Veriut: Peshkatari ekzekutohet në publik – e zunë duke dëgjuar radio të huaj

Korea e Veriut: Peshkatari ekzekutohet në publik – e zunë duke dëgjuar radio të huaj

Një kapiten i anijeve të peshkimit të Koresë së Veriut besohet se është ekzekutuar publikisht për dëgjimin e stacioneve të huaja në radio, teksa lundronte në det të hapur.

Njeriu, i njohur me mbiemrin e tij, Choi, dhe që thuhet se ishte në të 40-tat e tij, u vra duke pushkatuar para 100 kapitenëve të anijeve dhe drejtuesve të peshkimit, tha një raport i Radio Free Asia, njofton Insajderi.

Korea e Veriut ka rregulla strikte që rregullojnë sjelljen e qytetarëve të saj dhe i ndalon ata të dëgjojnë shumicën e radiove të huaja. Radio Free Asia vuri në dukje, megjithatë, se transmetimet ndërkombëtare mund të hapeshin ndërsa ishin në det të hapur.

Choi, i cili thuhet se kishte në pronësi një flotë me më shumë se 50 anije, mendohet të jetë dorëzuar nga një prej anëtarëve të ekuipazhit të tij pasi ai u bë jopopullor me ekuipazhin. Ai u rrëfeu autoriteteve dhe u akuzua për “përmbysje kundër partisë”.

Burimi tha se kapiteni kishte filluar akordimin në radio stacione të huaja ndërsa shërbente si një operator radioje në ushtri dhe kishte dëgjuar Radio Azinë e Lirë për 15 vitet e fundit. /Insajderi.com