Koreja e Veriut paralajmëron SHBA-të që ‘të mos shkaktojnë erë të keqe’ nëse dëshirojnë paqe

Koreja e Veriut paralajmëron SHBA-të që ‘të mos shkaktojnë erë të keqe’ nëse dëshirojnë paqe

Kim Jo Yong, motra e fuqishme e udhëheqësit të Koresë së Veriut, ka kërcënuar të heqë bashkëpunimin ndër-korean ndërsa dënoi stërvitjet ushtarake të vazhdueshme midis Koresë së Jugut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe paralajmëroi SHBA-të kundër “shkaktimit të një erë të keqe” nëse dëshiron paqja, raportoi media shtetërore të marten, transmeton Insajderi.

Deklarata vjen një ditë para se diplomati i lartë dhe shefi i mbrojtjes i Amerikës, të cilët aktualisht janë në Japoni, janë planifikuar të mbërrijnë në Seul, raporton Al Jazeera.

“Ne e shfrytëzojmë këtë mundësi për të paralajmëruar administratën e re të SHBA-së duke u përpjekur shumë për të lëshuar erë pluhuri në tokën tonë”, tha Kim në një deklaratë të kryer nga agjencia shtetërore e lajmeve KCNA. “Nëse dëshiron të fle në paqe për katër vitet e ardhshme, do të ishte më mirë të përmbahej nga shkaktimi i një erë të keqe në hapin e saj të parë”.

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve Antony Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin pritet të përqëndrohen në politikën e jashtme dhe të sigurisë gjatë kohës së tyre në Azinë Verilindore.

Koha e komenteve të Kim – adresa e parë e drejtpërdrejtë për administratën e re amerikane që kur Biden mori detyrën në janar – duket se është krijuar për të siguruar që Koreja e Veriut do të jetë në krye të axhendës së Blinken dhe Austin kur të zbarkojnë në Seul, tha Ramon Pacheco Pardo, një ekspert i Koresë në King’s College në Londër.

“Deri më tani, diskutimi ishte përqëndruar në Quad, duke u marrë me Kinën dhe rishikimin e politikës së Koresë së Veriut”, tha ai. “Tani deklarata e Kim do të jetë thelbësore për diskutimet”.

Koreja e Veriut deri tani ka kundërshtuar thirrjet e SHBA për dialog, tha Shtëpia e Bardhë të hënën, ndërsa ftohja në marrëdhëniet që filluan nën presidentin e mëparshëm Donald Trump u shtri në presidencën e Joe Biden. /Insajderi.com