Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi

Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi

Koreja e Veriut ka testuar një raketë të re me rreze të gjatë veprimi të aftë të godasë pjesën më të madhe të Japonisë, thanë mediat shtetërore të hënën, transmeton Insajderi.com.

Testet e fundjavës panë që raketat të cilat udhëtonin deri në 1.500 km (930 milje), tha agjencia zyrtare e lajmeve KCNA, shkruan BBC.

Ajo sugjeron se Koreja e Veriut është ende e aftë të zhvillojë armë pavarësisht mungesës së ushqimit dhe një krize ekonomike.

Ushtria amerikane tha se testet e fundit përbënin kërcënime për bashkësinë ndërkombëtare dhe Japonia fqinje tha se kishte “shqetësime të rëndësishme”.

Raketat janë “një armë strategjike me rëndësi të madhe”, tha agjencia KCNA.

Shtoi se testet u kryen të Shtunën dhe të Dielën, me raketat që goditën objektivat e tyre para se të binin në ujërat territoriale të Koresë së Veriut.

Kjon është raketa e parë lundruese me rreze të gjata që mund të mbajë një kokë bërthamore, sipas analistit të Koresë së Veriut, Ankit Panda.

Sanksionet e Këshillit të Sigurimit të OKB -së e ndalojnë Korenë e Veriut të testojë raketa balistike, por jo raketa lundrimi si këto.

Këshilli i konsideron raketat balistike më kërcënuese sesa raketat lundruese sepse ato mund të mbajnë ngarkesa më të mëdha dhe më të fuqishme, të kenë një distancë shumë më të gjatë dhe mund të fluturojnë më shpejt.

Një raketë balistike mundësohet nga një raketë dhe ndjek një trajektore të ngjashme me harkun, ndërsa një raketë lundrimi fuqizohet nga një motor jet dhe fluturon në një lartësi më të ulët./Insajderi.com