Kosova në vendin e shtatë në botë në renditjen e medaljeve të fituara

Kosova në vendin e shtatë në botë në renditjen e medaljeve të fituara

Kosova zë vendin e shtatë në botë në renditje për sa i përket medaljeve të fituara në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”, shkruan Insajderi.

Distria Krasniqi i siguroi vendit tonë medaljen e artë, duke arritur kështu një sukses të madh personal.

Derisa gjatë së hënës, Nora Gjakova fitoi medaljen e dytë të artë, e që është një sukses historik për vendin.

Në vendin e parë në këtë renditje janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me plotë 14 medalje, shtatë të artë, tre të argjendta, dhe katër të bronzta.

Më pas Kina, me 15 sosh, gjashtë të arta, tre të argjendta dhe gjatë të bronzta.

Më pas renditen Japonia, Britania e Madhe, Korea Jugore, Australia dhe më pas Kosova./Insajderi.com