Kosova pëson humbje nga Spanja, Shqipëria çdoherë e më afër Botërorit

Kosova pëson humbje nga Spanja, Shqipëria çdoherë e më afër Botërorit

Me banerin “Mirë se vini në Republikën e Kosovës”, e me kampionët e xhudos në ulëset e stadiumit “Fadil Vokrri”, Kosova e hapi ndeshjen kundër Spanjës në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror “Katari 2022”.

“Dardanët” e nisën furishëm takimin, duke sulmuar me Rashicën i cili doli dy herë përballë me Unai Simeon dhe me Rashanin që e lansoi një “predhë” në drejtim të portës së Spanjës, por fati nuk ishte në anën e tyre, shkruan Shqip.com.

Spanjollët, që e kishin posedimin, por jo edhe rastet, në mundësinë e parë për shënim arritën që ta dërgojnë topin rë rrjetë .

Edhe pjesa e dytë ishte e Kosovës sa i përket rasteve, por Vedat Murqi nuk u tregua konkret në shancin më të mirë të ndeshjes. Kurse në anën tjetër ishte skenari i njëjtë. Spanja përsëri në të vetmin shancë për shënim, arriti të realizonte gol me anë të Ferran Torres.

Goli i parë i shënuar nga Spanja
Goli i dytë i shënuar nga Spanja

Pas kësaj humbje, Kosova mbetet në vendin e katërt me tre pikë, kurse Spanja vazhdon të mbetet lidere e Grupit I me 16 pikë.

Atë që nuk e bëri Kosova, sonte arriti të bënte Shqipëria, pasi mposhti San Marinon me rezultat 5-0.

Manaj, Laci, Broja, Hysaj dhe Uzuni me nga një gol ia dhuruan kuqezinjëve tre pikë të “arta”, pasi Polonia barazoi ndaj Anglisë me rezultat 1-1 dhe kështu skuadra e udhëhequr nga Reja ka dalur në vendin e dytë në tabelë edhe është në rrugë të mirë për t’u kualifikuar në Kampionatin Botëror “Katari 2022”

Në ndeshjet tjera u shënuan këto rezultate:

Greqia 2-1 Suedia

Italia 5-1 Lituania

Irlanda Veriore 0-0 Zvicra

Uellsi 0-0 Estonia

Islanda 0-4 Gjermania

Maqedonia e Veriut 0-0 Romania/Insajderi.com