Kritiku i Kremlinit Navalny niset për në Rusi pavarësisht rrezikut të arrestimit

Kritiku i Kremlinit Navalny niset për në Rusi pavarësisht rrezikut të arrestimit

Kritiku i Kremlinit, Alexey Navalny, u ngrit në një aeroplan për në Rusi për t’u kthyer në shtëpi për herë të parë që kur u helmua në gusht, pavarësisht nga dëshira e deklaruar e autoriteteve ruse për ta arrestuar dhe burgosur potencialisht për vite me radhë, transmeton Insajderi.

Navalny, një nga kritikët më të shquar të brendshëm të presidentit Vladimir Putin, u dërgua në Berlin në gusht të vitit të kaluar për trajtim urgjent mjekësor pasi u helmua me atë që testet gjermane treguan se ishte një agjent nervor Novichok, raporton Al Jazeera.

“Ky është momenti më i mirë në pesë muajt e fundit”, u tha ai gazetarëve pasi hipi në aeroplan në kryeqytetin gjerman, i cili drejtohej për në Moskë të dielën. “Ndihem mirë. Më në fund, unë jam duke u kthyer në qytetin tim të lindjes”.

Ai njoftoi vendimin e tij për t’u kthyer nga Gjermania të mërkurën dhe një ditë më vonë shërbimi i burgut i Moskës tha se do të bënte gjithçka për ta arrestuar sapo të kthehej, duke e akuzuar atë për shkelje të kushteve të një dënimi me burg të pezulluar për përvetësim, një rast i 2014 ai thotë se ishte i trumbetuar.

44 vjeçari, i cili hipi në një aeroplan në Berlin në minutën e fundit nga një makinë e ulur në pistë, duke shmangur kështu pasagjerët e tjerë, e bëri të qartë rrezikun e arrestimit.

Ai tha se nuk mendonte se do të arrestohej, duke e quajtur veten një person të pafajshëm.

“Nga çfarë duhet të kem frikë? Çfarë e keqe mund të më ndodhë në Rusi?” ai shtoi. “Unë ndjehem si një qytetar i Rusisë që ka çdo të drejtë të kthehet”, tha Navalny. Ai shoqërohej nga gruaja e tij Julia dhe zëdhënësja e tij.

Navalny, i cili shpreson për sukses në zgjedhjet parlamentare në shtator, përballet me telashe të mundshme edhe në tre çështje të tjera penale, të gjitha për të cilat ai thotë se janë të motivuara politikisht. /Insajderi.com