Kryeministri armen pranon përgjegjësinë mbi humbjen në Nagorno – Karabakh

Kryeministri armen pranon përgjegjësinë mbi humbjen në Nagorno – Karabakh

Kryeministri armen Nikol Pashinyan ka pranuar përgjegjësinë për humbjen e betejës së fundit mbi Nagorno – Karabakhun, pasi ai zbuloi një veprim gjashtë-mujor për të siguruar stabilitetin demokratik edhe kur përbërja e qeverisë armene ishte në rrjedhë, transmeton Insajderi.

Pashiani ka refuzuar thirrjet nga kundërshtarët dhe protestuesit për të dhënë dorëheqjen për shkak të asaj që ata thonë se ishte trajtimi i tij katastrofik i një konflikti gjashtë-javor midis Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene për enklavën e Nagorno – Karabakhut dhe zonat përreth, raporton Al Jazeera.

Sipas një marrëveshje paqësore të ndërmjetësuar nga Rusia, pjesë të territoreve të kontrolluara më parë nga armenët etnikë po i dorëzohen Azerbajxhanit forcat e të cilit rikuperuan copa territori të cilat Baku humbi në një luftë të hershme në vitet 1990.

Ministri i Jashtëm armen dha dorëheqjen në fillim të kësaj jave dhe presidenti, kryesisht një figurë, ka bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Pashiani, në një postim në Facebook, përsëriti të mërkurën se ai mori përgjegjësinë e plotë për atë që kishte ndodhur, por tha se ai ishte tani përgjegjës për stabilizimin e Armenisë dhe sigurimin e sigurisë së saj kombëtare.

“Unë jam plotësisht i vendosur”, shkroi ai, para se të rendiste 15 pika veprimi që donte të synonte. Ai tha se donte të përpiqej të rivendoste një proces zyrtar negociatash mbi Nagorno – Karabakhun nën kujdesin e grupit të Minsk-ut të OSBE-së dhe të vendoste përparësinë e kthimit të njerëzve në territorin ende të kontrolluar nga armenët etnikë.

Kjo nënkuptonte ndihmën e njerëzve për të rivendosur shtëpitë dhe infrastrukturën e dëmtuar, duke ofruar ndihmë financiare për familjet e ushtarëve të vrarë në konflikt dhe duke u kujdesur siç duhet për ata që ishin plagosur.

Ai tha se ai gjithashtu dëshironte të adresonte statusin ligjor të Nagorno – Karabakhut, të kryente reformën ushtarake, të ndryshonte ligjet zgjedhore dhe të përqendrohej në trajtimin e pandemisë së koronavirusit dhe ekonomisë.

“Në qershor 2021 unë do të paraqes një raport mbi këtë hartë rrugore”, shkroi Pashinyan. “Opinioni dhe reagimi i publikut do të merren parasysh për të vendosur veprimet e ardhshme”.

Ndërkohë, Azerbajxhanasit janë duke vizituar zonat që rimorën gjatë konfliktit, i cili vrau më shumë se 1.000 njerëz, përfshirë civilë nga të dy palët.

Armenët etnikë që largohen në ato zona kanë djegur ndërtesa nga zemërimi pasi u detyruan të largohen sipas marrëveshjes së armëpushimit.

Hikmet Hajiyev, ndihmësi i Presidentit Ilham Aliyev, ndau një video në Twitter të mërkurën të qytetit Fuzuli, duke thënë: “Asnjë ndërtesë e fortë nuk është lënë”. /Insajderi.com