Kryeministri pakistanez do të përballet me votën e besimit pas goditjes së Senatit

Kryeministri pakistanez do të përballet me votën e besimit pas goditjes së Senatit

Kryeministri pakistanez Imran Khan do të përballet me një votëbesimi nga Parlamenti i vendit pasi pësoi disfatë në një vend kryesor në zgjedhjet e Senatit të vendit, thonë zyrtarët e partisë, transmeton Insajderi.

Zgjedhjet për 48 vende të Senatit, dhoma e sipërme e parlamentit prej 96 anëtarësh, u mbajtën të mërkurën, me ligjvënësit që votuan gjatë ditës në asambletë provinciale të vendit dhe në Asamblenë Kombëtare, dhoma e ulët e Parlamentit, raporton Al Jazeera.

Rezultatet zyrtare priten të enjten, por rezultatet jozyrtare nga Komisioni Zgjedhor i vendit treguan se partia e Khan Tehreek-e-Insaf (PTI) e Khan kishte pësuar një humbje të rëndësishme në Asamblenë Kombëtare, ku kandidati i opozitës mposhti Abdul Hafeez Shaikh të PTI.

Në një votim të ngushtë, ish-Kryeministri i Pakistanit Yousuf Raza Gilani i Partisë Popullore të Pakistanit (PPP) të opozitës mundi Shaikh, i cili aktualisht shërben si Ministër i Financave të vendit, me 169 me 164 vota, sipas rezultateve jozyrtare.

Rezultati erdhi si një goditje për PTI-në e Khan pasi partia e tij dhe aleatët e saj kontrollojnë Asamblenë Kombëtare, dhe pasoja është se disa anëtarë ose aleatë mund të jenë larguar kur votuan me votim të fshehtë. /Insajderi.com