Kryeministri pakistanez Khan: Ne do t’i jepnim Kashmirit ‘të drejtën e pavarësisë’

Kryeministri pakistanez Khan: Ne do t’i jepnim Kashmirit ‘të drejtën e pavarësisë’

Kryeministri pakistanez Imran Khan është zotuar të lejojë popullin e Kashmirit të drejtën për pavarësi nëse banorët e territorit të diskutueshëm Himalaje do të votonin për bashkimin me Pakistanin në një plebishit të mandatuar nga Kombet e Bashkuara që është vonuar për dekada, transmeton Insajderi.

Që kur kanë fituar pavarësinë nga Britania e Madhe në 1947, Pakistani dhe India kanë zhvilluar dy nga tre luftërat e tyre mbi Kashmirin, me të dy palët që pretendojnë territorin në mënyrë të plotë, por administrojnë pjesë të veçanta të tij që ndahen nga Linja e Kontrollit (LoC), raporton Al Jazeera.

Duke iu drejtuar mijëra njerëzve në një tubim të Ditës së Solidaritetit të Kashmirit në qytetin Kotli të administruar nga Pakistani të premten, Khan pohoi se ishte i gatshëm t’u lejonte qytetarëve të territorit të drejtën e plotë të vetëvendosjes.

“Kur vendosni për të ardhmen tuaj dhe kur njerëzit e Kashmirit, me dëshirën e Zotit, vendosin në favor të Pakistanit, unë dua të them se pas kësaj Pakistani do t’u japë Kashmirit të drejtën se nëse doni të jeni të pavarur ose një pjesë e Pakistanit”, tha Khan.

“Kjo do të jetë e drejta juaj”. Në 1948, një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara urdhëroi mbajtjen e një plebishit në territor, duke u dhënë banorëve një zgjedhje midis bashkimit me Indinë ose Pakistanin.

Pavarësia nuk u shpreh se ishte një opsion për atë referendum. India e ka refuzuar mbajtjen e një plebishiti të tillë derisa Pakistani të tërheqë trupat e saj nga territori, duke përfshirë edhe Kashmirin e administruar nga Pakistani.

Në 2019, New Delhi ndryshoi statusin kushtetues të Kashmirit të administruar nga indianët, duke hequr një dispozitë që i lejonte rajonit autonominë e saj dhe duke e thithur atë në rrjedhën administrative të vendit.

Masa u refuzua nga Pakistani, i cili ka kërkuar që India të kthejë vendimin si parakusht për çdo bisedim. Masa e Indisë u prit gjithashtu me zemërim brenda Kashmirit, ku një shtetrrethim disa muaj u zbatua nga qindra mijëra forca të sigurisë.

Shumë kufizime në lëvizjen dhe komunikimin e Kashmirit mbeten në vend në Kashmirin e administruar nga indianët, ku një lëvizje e armatosur separatiste ka luftuar forcat indiane që nga vitet 1990.

Grupet e të drejtave kanë dokumentuar abuzime të të drejtave të njeriut nga forcat indiane të sigurisë, duke përfshirë përdorimin e armëve të topave për të shënjestruar protestuesit, vrasje pa gjyq dhe kërcënime të gazetarëve.

Duke folur të premten, Khan përsëriti se qeveria e tij ishte e përgatitur të angazhohej në dialog me Indinë, por vetëm nëse revokonte heqjen e statusit special kushtetues të Kashmirit.

Në KB, ministri i jashtëm i Pakistanit i paraqiti një letër sekretarit të përgjithshëm dhe kreut të Këshillit të Sigurimit të Premten, duke kërkuar që organi të nxisë Indinë për të hequr kufizimet mbi Kashmirit dhe për të ndryshuar ligjet e reja që synojnë lehtësimin e vendosjes së jo-Kashmirit në territorin. /Insajderi.com