Kryeministri polak: Moska është duke e ringjallur historinë staliniste

Kryeministri polak Mateusz Moravicki thotë se Polonia do të kundërshtojë ashpër përpjekjet e Rusisë për të ringjallur versionin stalinist të historisë moderne.

Kryeministri polak: Moska është duke e ringjallur historinë staliniste

Ai këto deklarata i bëri në Pragë, përpara samitit të Kryeministrit të Grupit të Vishegradit.

“Është e trishtueshme që autoritetet ruse sot … imitojnë gjestet pas Luftës së Dytë Botërore dhe herë pas here kërkojnë të imitojnë versionin stalinist të historisë. Ne sigurisht që do të jemi kundër kësaj,” tha  Moravicki.

Kryeministri polak theksoi se roli kryesor në çlirimin e Polonisë nga okupimi fashist në fund të Luftës së Dytë Botërore u luajt nga Armata e Kuqe, por që historia e vërtetë e Polonisë pas luftës ishte që ushtarët e saj u arrestuan, u vranë dhe u tërhoqën në kampe pune në Siberia.

Lufta verbale e Moskës dhe Varshavës mbi historinë e Luftës së Dytë Botërore, e cila është zbehur për një kohë të gjatë, pas deklaratës së presidentit rus Vladimir Putin në dhjetor se fuqitë evropiane kishin lënë në baltë aleatin e tyre Çekosllovakinë në Konferencën e Munihut të vitit 1938 dhe i lejuan Hitlerit të rrëmbente një pjesë të saj, dhe që vendet e tjera, si Polonia, iu bashkuan Hitlerit.

“Mbetje, një derr antisemitik, kjo nuk mund të thuhet ndryshe. Ai u pajtua plotësisht me Hitlerin në gjendjen e tij antisemitike, dhe madje edhe për torturimin e hebrenjve, sugjeroi që të ngrihet një monument në Varshavë”, tha Putin për ambasadorin polak të para luftës në Berlin, Joseph Lipsky i cili përshëndeti idenë e Hitlerit për dëbimin e hebrenjve nga Evropa në Afrikë ndërsa nuk kishte ende plane për një “zgjidhje monstruoze të çështjes hebraike” në dhomat e gazit.

Për shkak të deklaratës së Putinit, presidenti polak nuk është planifikuar të jetë një nga folësit në Institutin Yad Vas në 75-vjetorin e çlirimit të kampit gjerman nazist Aushvic.

Andrzej Duda vendosi të bojkotojë pjesëmarrjen në përkujtimin e përvjetorit të Izraelit në Jerusalem më 23 janar dhe të presë fjalimin e tij për të përkujtuar atë përvjetor më 27 janar në kampin Aushvic në jug të Polonisë.

Zyra e Presidentit polak njoftoi sot se më 27 Janar, Dita e Kujtimit për viktimat e Holokaustit të Aushvic, presidenti i Izraelit Reuven Rivlin dhe Andrzej Duda i Polonisë do t’i drejtohen publikut së bashku.

Mbi akuzat për antisemitizmin nga polakët dhe përpjekjen për të justifikuar paktin gjermano-sovjetik jo-agresiv Ribentrop-Molotov, i cili përfshinte një aneks të fshehtë për ndarjen e Polonisë midis Gjermanisë së Hitlerit dhe BRSS të Stalinit, Sejmi (Dhoma e ulët) i Parlamentit polak miratoi njëzëri në fillim të janarit dënimin e Rusisë përpjekjet për t’i atribuuar Polonisë përgjegjësi për shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore edhe pse ai vend ishte viktima e parë e luftës e Hitlerit.

“Sejm është i detyruar të kujtojë se shpërthimi i Luftës së Dytë Botërore ishte shkaktuar nga dy forca totalitare të asaj kohe – Gjermania e Hitlerit dhe Bashkimi Sovjetik Stalinist”, thuhet në rezolutën e Parlamentit polak.

Si përgjigje, Rusia tani është duke u përgatitur t’i propozojë një rezolutë Këshillit të Evropës që do të dënonte Poloninë për gjoja përpjekjen për të krijuar një të vërtetë historike.

Nga ana e Polonisë, Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian akuzuan Moskën zyrtare për propagandimin e historisë.

“Komisioni Evropian nuk do të tolerojë sulmet ndaj Polonisë dhe solidarizohet me Poloninë dhe qytetarët e saj. Fjalët që vijnë nga Rusia janë një propagandë e paparë”, tha nënkryetarja i KE, Vera Jourova në një debatin në Parlamentin Evropian.

Kryeministri Moravicki tha më herët se presidenti Putin po gënjen për Luftën e Dytë Botërore në mënyrë që të largonte vëmendjen nga dështimet e Rusisë.