Kryeministri slloven mbështet rizgjedhjen e Trump si president i ShBA-ve

Kryeministri slloven mbështet rizgjedhjen e Trump si president i ShBA-ve

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha sot ka mbështetur rizgjedhjen e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, duke thënë se Joe Biden do të ishte një udhëheqës i dobët, transmeton Insajderi.com

Në një postim në Twitter, Jansha shtoi emrin e tij në listën e liderëve rajonalë të cilët e kanë mbështetur hapur Trumpin gjatë fushatës zgjedhore. Ato përfshijnë përkatësisht liderët hungarezë dhe serbë, Viktor Orban dhe Aleksandar Vuçiç, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne e respektojmë jetën personale të vështirë, tragjike të Joe Biden dhe disa prej arritjeve të tij politike vite më parë”, shkroi Jansha në Twitter, duke iu referuar disa humbjeve të mëdha personale që kur Biden hyri në jetën politike.

Në vitin 2015, djali i tij i madh, Beau Biden vdiq nga kanceri. Më shumë se katër dekada më parë, një aksident me makinë shkaktoi vdekjen e gruas dhe vajzës së tij.

“Por sot, nëse zgjidhet, ai (Biden) do të ishte një nga presidentët më të dobët në histori. Kur një botë e lirë ka shumë nevojë për një ShBA të fortë si kurrë më parë. Forca, fitoni, Donald Trump”, shkroi Jansha në Twitter.

Sllovenia është vendlindja e zonjës së parë, Melania Trump.

Trump do të përballet me Bidenin në zgjedhjet e tre nëntorit ndërsa ai kërkon një mandat tjetër katër vjeçar. Biden aktualisht po udhëheq në sondazhet. /Insajderi.com