‘Ktheni djemtë tanë’: Nigerianët e Veriut protestojnë për rrëmbimet

‘Ktheni djemtë tanë’: Nigerianët e Veriut protestojnë për rrëmbimet

Protestuesit kanë marshuar në Nigerinë veriperëndimore nën një banderolë ku shkruhej #BringBackOurBoys ndërsa presioni është rritur mbi qeverinë për të përmirësuar sigurinë në rajon dhe për të siguruar lirimin e më shumë se 300 fëmijëve të shkollave të rrëmbyer, transmeton Insajderi.

Prindërit kanë frikë se po mbaron koha për t’i sjellë djemtë në shtëpi. Grupi i armatosur Boko Haram, i cili ka thënë në një mesazh audio të paverifikuar se ishte pas rrëmbimit të tyre nga një shkollë më 11 dhjetor, ka një histori të kthimit të robërve në luftëtarë, raporton Al Jazeera.

Në qytetin e Katsina të enjten, dhjetëra njerëz marshuan nëpër rrugë në përgjigje të një thirrjeje nga Koalicioni i Grupeve Veriore (CNG), një organ i shoqërisë civile që përqendrohet në mirëqenien e nigerianëve të veriut. Disa brohorisnin “Ruaje Nigerinë veriore”.

Një video që qarkullon në mediat sociale të enjten kinse tregoi anëtarët e Boko Haram me disa nga djemtë.

Duke shfaqur stemën e Boko Haram, videoja tregoi një grup djemsh në pyje duke iu lutur forcave të sigurisë që t’i linin të largoheshin.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikojë menjëherë vërtetësinë e pamjeve, djemve të treguar ose që e lëshuan atë.

Një zëdhënës i presidentit Muhammadu Buhari nuk iu përgjigj menjëherë thirrjes dhe mesazheve në lidhje me videon.

Nëse pretendimet e tij janë të vërteta, përfshirja e Boko Haram në Nigerinë veriperëndimore shënon një zgjerim gjeografik në aktivitetet e tij. /Insajderi.com