Kush është Louise Gluck, poetja që fitoi Nobel-in e sivjetmë?

Kush është Louise Gluck, poetja që fitoi Nobel-in e sivjetmë?

Çmimi Nobel në letërsi iu dha Louise Gluck, poete amerikane, “për zërin e saj poetic të pagabueshëm që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale”.

Çmimi u njoftua të enjten në një konferencë shtypi në Stokholm.

Gluck është poetja e parë femër që fiton çmimin që nga Wislawa Szymborska, një shkrimtare polake, në 1996. Poetë të tjerë që kanë marrë çmimin përfshijnë Seamus Heaney, poeti irlandez, i cili fitoi në 1995. Ajo është amerikane e parë që fiton që nga Bob Dylan në 2016

12 koleksionet e saj përfshijnë “Irisi i egër” për të cilin ajo fitoi një Çmim Pulitzer në 1993 dhe “Nata e besueshme dhe virtuoze” nga 2014. Ajo u emërua laureate e poezisë të Shteteve të Bashkuara në 2003.

Vitin e kaluar, akademia u kritikua pasi i dha çmimin Peter Handke, një autor dhe dramaturg austriak i cili është akuzuar për mohim të gjenocidit gjatë luftërave ballkanike të viteve 1990, përfshirë masakrën e Srebrenicës, në të cilën rreth 8,000 burra myslimanë dhe djemtë u vranë./Insajderi.com

Burimi: New York Times