Kush humbi e kush fitoi në zgjedhjet afatmesme në SHBA?

Kush humbi e kush fitoi në zgjedhjet afatmesme në SHBA?

Disa orë pas mbylljes së votimeve të para, shumë gara kyçe në zgjedhjet afatmesme të SHBA-ve ende nuk kanë shpallur rezultatet e para.

Siç raporton BBC, ashtu siç parashikohej, për republikanët ka qenë një natë e mirë, por shpresat e tyre për një fitore në shumicën e shteteve duket se është e pamundur deri tash. Ata kanë humbur tashmë një vend në Senat, në Pensilvani, dhe do të duhet të kalojnë dy nga tre shtetet e Nevadës, Arizonës dhe Gjeorgjias, për të marrë kontrollin e asaj dhome.

Republikanët në rrugën e duhur për të fituar Dhomën e Përfaqësuesve

Edhe pse demokratët po fitojnë disa gara të ngushta, duket se republikanët janë në rrugën e duhur për një shumicë në Dhomën e Përfaqësuesve. Megjithatë, pyetja është se sa do të jetë kjo shumicë.

Falë performancës së tyre çuditërisht të fortë në 2020, republikanët ishin vetëm një pjesë e vogël e vendeve larg shumicës. Dhe ata i filluan këto zgjedhje me një avantazh të integruar pas rivizatimit të disa linjave të reja të distrikteve të kongresit në shtetet konservatore.

Me çdo formë të shumicës, republikanët do të jenë në gjendje të mbyllin derën në axhendën legjislative demokrate dhe të rrisin hetimet ndaj administratës së Biden. Kjo është një fitore në çdo masë.

Por nëse diferenca është e ngushtë, republikanët do të duhet të ushtrojnë aftësi të jashtëzakonshme taktike dhe strategjike për të mbajtur partinë e tyre të bashkuar në votat kryesore.

Florida rizgjedh republikanin Ron DeSantis

Katër vjet më parë, Ron DeSantis fitoi në garën për guvernator të Floridës, me një fraksion të përqindjes ndaj demokratit, Andrew Gillum.

Pas katër vitesh të udhëheqjes së tij konservatore, ku ai u përkul në çështjet e nxehta kulturore si të drejtat e transgjinorëve dhe “teoria kritike e racës”, u kundërshtua kundër kufizimeve të pandemisë së koronavirusit. Ai është rizgjedhur me një diferencë votash.

Në vitin 2018, ai humbi bastionin demokrat të qarkut Miami-Dade me 20%. Këtë vit, ai është në rrugën e duhur për të qenë kandidati i parë republikan për guvernator që fiton në zonën e shumicës që nga Jeb Bush në 2002. Ai madje mund ta bëjë këtë me një përqindje dyshifrore.

Lëvizja e DeSantis për të rishikuar linjat e qarkut të shtetit për të favorizuar shumë kandidatët republikanë ka paguar gjithashtu dividentë kombëtare. Ai ia ka fituar partisë së tij të paktën dy nga pesë vendet që u nevojiten për të fituar kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve.

Këto suksese do t’i shërbejn guvernatorit të Floridës si një trampolinë nga e cila do të nisë një fushatë presidenciale, nëse ai dëshiron.

Si për ta theksuar këtë, turma në mitingun e fitores së DeSantis të martën mbrëma brohoriti se ai do të duhet të japë dorëheqjen si guvernator në gjysmë të mandatit të tij katërvjeçar, me pretendimet se do kandidoj për president të SHBA-ve.

Nëse DeSantis dëshiron të fitojë nominimin presidencial republikan në vitin 2024, ai duhet të fitojë garën me republikanin e shtetit të tij – ish-presidentin, Donald Trump.

Natë e përzier për Trump

Donald Trump mund të mos ketë qenë në fletët e votimit, por ai ende e ka hijën në skenën politike amerikane. Më herët, ish-presidenti mbajti një fjalim të shkurtër nga shtëpia e tij në Mar-a-Lago dhe pretendoi një fitore dërrmuese për kandidatët që ai i ka mbështetur.

E vërteta, megjithatë, është më e ndërlikuar. Në garat e profilit më të lartë, ku ai mbështeti kandidatët mbi opsionet më të zakonshme republikane, përzgjedhjet e tij kanë pasur vështirësi. Mehmet Oz humbi garën e tij për Senatin në Pensilvani ndërsa Herschel Walker duket se po shkon drejt një balotazhi në Gjeorgjia.

Blake Masters po kalon në Arizona. Vetëm JD Vance në Ohio nxorri një fitore të qartë, megjithëse me një diferencë më të ngushtë sesa që pritej.

Zhgënjim i madh për yjet e demokratëve

Në vitin 2018, Beto O’Rourke në Teksas dhe Stacey Abrams në Gjeorgjia humbën garat e tyre mbarëkombëtare, por ata fituan zemrat e demokratëve me ngushtësinë e humbjeve.

Aftësia e tyre për të mbledhur miliona dollarë në fondet e fushatës dhe për të ndërtuar rrënjë mbresëlënëse në bazë, bëri që shumë që të majtit të e shohin të ardhmen në profilet e tyre si politikanë.

Stacey Abrams, e cila humbi ngushtë nga republikani Matt Kemp katër vjet më parë, do të përfundojë shumë pas tij këtë herë.

Ndërsa O’Rourke humbi garën e tij ndaj guvernatorit republikan, Greg Abbott me një diferencë më të madhe se sa humbi ndaj senatorit Ted Cruz.

Demokratët tani do të duhet të kërkojnë yje të rinj. /Insajderi