Ky është lideri i ri i ISIS-it pas vrasjes së Al Bagdadit

Ky është lideri i ri i ISIS-it pas vrasjes së Al Bagdadit

Amir Mohamed Abdul Rahman al-Mawli al-Salbi është bërë udhëheqësi i ri i ISIS pasi Abu Bakr al-Bagdadi vdiq në një sulm ushtarak amerikan në Siri.

Lideri i ri ishte nje nga anëtarët themelues të tij dhe tani është pasuesi i Al Baghdadit.

Ai është lindur në një familje të Irakut Turkmen në qytetin Tal Afar, al-Salbi është një nga të paktët jo-arabë në mesin e udhëheqjes së isis.

Ai udhëhoqi skllavërimin e pakicës Yazidi të Irakut dhe u ngrit shpejt në radhët e orhanizatës terroriste.

Dhe al-Salbi besohet se ka një djalë.. /Insajderi