Ky është mitralozi të cilin e ka përdorur vrasësi i Las Vegasit (Video/Foto)

Ky është mitralozi të cilin e ka përdorur vrasësi i Las Vegasit (Video/Foto)

Pronari i dy mitralozëve e konfirmuan se kjo lloj arme është blerë, por ata nuk ngritën asnjë këmbanë alarmi.

Pronari i një dyqani në Mesquite, Nevada, thotë se mitralozi që është përdorur në vrasjen e civilëve në Las Vegas është blerë në dyqanin e tij por nuk ka pasur një indikacion se ai mund të ketë qenë i paqëndrueshëm, raportoi “Daily Mail”.

Drejtori i përgjithshëm Christopher Sullivan i “Guns & Gutiras” tha në një deklaratë të hënën se 64-vjeçari Stephen Craig Paddock nuk tregoi shenja se ishte i paaftë për të blerë armë.

“Paddock nuk ka një histori kriminale”, tha ai për “New York Times”.

Sullivan thotë se të gjitha kontrollet e nevojshme dhe procedurat e ndjekura janë ndjekur sipas ligjeve lokale, shtetërore dhe federale dhe se ai po bashkëpunon plotësisht me autoritetet ligjore.

Faqja e internetit e dyqanit e rendit atë si “një ndalesë për të gjitha nevojat e armëve të zjarrit”.

Autoritetet gjetën të paktën 17 armë zjarri, duke përfshirë dy pushkë me fenerë mbi trekëmbësh, në dhomën e hotelit të Mandalay Bay nga e cila Paddock gjuajti ndaj mijëra njerëzve që morën pjesë në një festival muzikor të vendit.

Paddock ishte gjithashtu i biri i Benjamin Hoskins Paddock, një grabitës bankar serik, i cili përfundoi në listën e më të kërkuarve të FBI’së më 1969, kur ai u arratis nga burgu federal në Teksas gjatë një dënimi 20 vjeçar.

Agjencia tha se i arratisuri ishte ‘diagnostikuar si psikopat’ dhe gjithashtu kishte ‘tendenca vetëvrasëse’.

Paddock kishte bërë vetëvrasje deri në kohën kur policia kishte thyer derën për të ndërhyrë në hotelin Mandalay Bay.

Ajo shënoi fundin e asaj që tani është bërë qitje më vdekjeprurëse në historinë moderne amerikane, e cila la 59 të vdekur dhe më shumë se 500 të plagosur./Periskopi/