Laschet drejtë që të shpallet kandidat për kancelar nga CDU

Laschet drejtë që të shpallet kandidat për kancelar nga CDU

Armin Laschet, udhëheqësi i Bashkimit Kristian Demokratik (CDU) në pushtet në Gjermani, të hënën në mbrëmje siguroi biletën për të qenë kandidati i partisë së tij për të pasuar Angela Merkel në zgjedhjet e shtatorit.

Laschet fitoi 77.5 përqind të votave në një takim të brendshëm të partisë. Rivali i tij, Markus Soder, udhëheqës i Unionit Social Kristian (CSU) – partia motër e CDU në Bavari – u mbështet me 22.5 përqind të votave, raporton Euronews.

Kancelarja Angela Merkel njoftoi se mandati i saj i pestë do të ishte i fundit në tetor 2018 dhe dha dorëheqjen si udhëheqës i partisë CDU. Laschet, 60 vjeç, i parë si shumë i afërt me Merkel politikisht, u zgjodh si udhëheqësi i ri i partisë në janar 2021 pas dorëheqjes së Annegret Kramp-Karrembauer.

Udhëheqësi i rajonit më të populluar të Gjermanisë, Nordrhein-Westfalen, tani ka detyrën të drejtojë unionin qeverisës në një betejë legjislative që është më e pasigurt se kurrë. Sindikata ka rënë në sondazhe, pjesërisht për shkak të pandemisë COVID-19, në 27 përqind.

Detyra do të jetë e vështirë për Laschet pasi rivali i tij bavarez ishte favoriti në sondazhe për të mbajtur Konservatorët në kancelarinë. /Insajderi.com