Liban: Pesë persona të burgosur vriten nga një aksident me makinë duke ikur nga policia

Liban: Pesë persona të burgosur vriten nga një aksident me makinë duke ikur nga policia

Autoritetet në Liban kanë nisur një ndjekje pasi gati 70 të burgosur shpërthyen një burg pasi thyen dyert e qelive të tyre dhe sulmuan rojet e burgut, transmeton Insajderi.

Thyerja masive e burgut të shtunën ndodhi në një strukturë që mbante të paraburgosurit në Baabda, një periferi e kryeqytetit Liban, Bejrut, raporton Al JAzeera.

Sipas një deklarate të policisë, pesë nga të burgosurit e arratisur vdiqën kur një makinë që ata vodhën ndërsa po iknin u përplas me një pemë gjatë një ndjekjeje policore që pasoi.

Policia gjithashtu tha se 15 të burgosur janë rimarrë deri më tani dhe katër nga të burgosurit e arratisur u dorëzuan vetë. Forcat e sigurimit mbyllën zonën përreth burgut dhe po kryenin një kërkim për të burgosurit e mbetur.

Presidenti Michel Aoun u informua nga ministri i përkohshëm i brendshëm rreth shpërthimit dhe urdhëroi që operacionet e kërkimit të intensifikohen dhe incidenti të hetohet, tha presidenca në një postim në Twitter.

Agjencia shtetërore e lajmeve NNA më herët tha se të burgosurit ishin arratisur nga burgu në agim pasi kishin thyer dyert e hapura të qelisë.

Prokurori Ghada Aoun ka urdhëruar një hetim të menjëhershëm mbi shpërthimin.

Duke folur për agjencinë e lajmeve AFP, ajo nuk përjashtoi mundësinë e “bashkëpunimit midis të arrestuarve dhe rojeve të sigurisë të ngarkuar me mbrojtjen e qelive të tyre”.

Gjykatësi Fadi Akiki, një përfaqësues i qeverisë në gjykatën ushtarake, mbajti një takim me zyrtarët e sigurisë pasi inspektoi mjedisin e paraburgimit dhe vendin e aksidentit të makinës.

Familjarët e të burgosurve u mblodhën jashtë qendrës së paraburgimit, të vendosur në Pallatin e Drejtësisë në Baabda, ku disa ishin në pritje të gjyqit.

Në prill, Amnesty International, tha se kishte pasur trazira brenda burgjeve libaneze dhe familjet kishin organizuar protesta duke kërkuar lirimin e të burgosurve për shqetësimet në lidhje me përhapjen e COVID-19 në burgjet e mbipopulluara.

Ai tha që ndërsa qeveria libaneze kishte marrë disa masa, duke përfshirë disa lirime, autoritetet duhet t’i jepnin përparësi lirimit të burgosurve që kishin vuajtur dënimet e tyre dhe të shpejtonin një rishikim të paraburgosurve. /Insajderi.com