Lideri i grupit Boko Haram dyshohet se ka kryer vetëvrasje

Lideri i grupit Boko Haram dyshohet se ka kryer vetëvrasje

Lideri i grupit militant nigerian Boko Haram, Abubakar Shekau, dyshohet se ka kryer vetëvrasje, kanë thënë militantët rivalë islamistë në një audio incizim, transmeton Insajderi.

Sipas ‘BBC’, në audion e siguruar nga agjencitë e lajmeve, grupi Iswap ka thënë se Shekau ka vdekur pasi ka detonuar eksplozivin në trupin e vet pas luftimeve mes dy grupeve.

“Shekau ishte raportuar se ka vdekur edhe muajin e kaluar dhe është raportuar i vdekur edhe më herët”, ka shkruar kjo media.

Boko Harami nuk e ka konfirmuar vdekjen e Shekaut e po ashtu edhe Qeveria e Nigerisë nuk e ka konfirmuar këtë.

Çfarë tha incizimi?

“Në regjistrimin audio pa datë, një zë që mendohet të jetë ai i udhëheqësit të Iswap Abu Musab al-Barnaëi tha se Shekau “vrau ​​veten menjëherë duke shpërthyer një eksploziv”, thuhet më tej në artikullin e publikuar./Insajderi.com