Lideri Suprem i Iranit, Khamenei qorton ministrin e Jashtëm për kasetën audio të lëshuar në media

Lideri Suprem i Iranit, Khamenei qorton ministrin e Jashtëm për kasetën audio të lëshuar në media

Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, ka qortuar publikisht diplomatin e lartë të Iranit për komentet e tij mbi betejat e brendshme të pushtetit në një kasetë audio të diskutueshme javën e kaluar, transmeton Insajderi.

Khamenei tha gjatë një fjalimi në televizion të dielën se ai ishte “i befasuar dhe i vjen keq” kur dëgjoi komentet e Mohammad Javad Zarif mbi fuqinë dhe ndikimin e Gjeneral Majorit të ndjerë Qassem Soleimani, pa përmendur direkt diplomatin, raporton Al Jazeera.

“Disa nga këto komente janë përsëritja e bisedimeve armiqësore të armiqve tanë, përsëritja e fjalëve të Amerikës”, tha ai, duke theksuar se media që kundërshtonte Iranin lëshoi ​​kasetën.

Më shumë se tre orë nga ajo që supozohej të ishte një projekt tetë orësh konfidencial i historisë gojore u transmetua nga kanali Iran International i financuar nga Arabia Saudite me seli në Londër.

Në kasetë, Zarif tha se ai vazhdimisht duhej të “sakrifikonte” diplomacinë për atë që ai i referohet si “fushë” – që tregon operacionet dhe politikat e drejtuara nga Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), dhe posaçërisht Forca e saj e jashtme Quds e udhëhequr nga Soleimani deri në vrasjen e tij nga Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar.

Zarif gjithashtu thotë se Soleimani udhëtoi në Rusi për të sabotuar marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015 me Fuqitë Botërore pak pasi ajo u nënshkrua dhe ankohet se ai ishte lënë në errësirë ​​për shumë çështje, përfshirë operacionet e Iranit në Siri dhe Irak.

Khamenei të dielën iu referua kundërshtimit të vazhdueshëm të SHBA ndaj rritjes së ndikimit të Iranit në rajon, duke thënë se kjo ishte arsyeja pse ish-presidenti Donald Trump urdhëroi vrasjen e Soleimani përmes një sulmi me dron në janar 2020 në Bagdad.

“Ne nuk duhet të themi gjëra që do të përçonin kuptimin që ne po përsërisim atë që ata po thonë, qoftë në Forcën e Kudsit apo mbi dëshmorin Soleimani”, tha udhëheqësi Suprem.

Ai gjithashtu pohoi se si kudo tjetër në botë, politika e jashtme e Iranit nuk hartohet nga Ministria e Jashtme dhe thjesht zbatohet nga ajo.

Kjo detyrë në Iran, tha ai, bie mbi Këshillin e Lartë të Sigurisë Kombëtare që përbëhet nga zyrtarë të nivelit të lartë nga fraksione të ndryshme të qeverisjes. /Insajderi.com