Lideri suprem i Iranit zotohet për hakmarrje pas vrasjes së shkencëtarit

Lideri suprem i Iranit zotohet për hakmarrje pas vrasjes së shkencëtarit

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Seyyed Ali Khamenei ka premtuar se do të hakmirret dhe për të vazhduar veprimtaritë “shkencore” të vendit pas vrasjes së dukshme të shkencëtarit kryesor bërthamor të vendit, ndërsa zyrtarët e lartë iranianë fajësojnë Izraelin për vrasjen, njofton CNN, transmeton Insajderi.

Mohsen Fakhrizadeh, i cili u bë fytyra e programit të diskutueshëm bërthamor të Iranit, u vra në një pritë të dukshme në një rreth në lindje të Teheranit të premten.

Fotografitë nga vendi i ngjarjes paraqesin xhamin e thyer të një makine dhe rrugën e gjakosur.

“Ekzistojnë dy çështje që personat përgjegjës duhet të vendosin në listën e tyre: 1- Të ndjekin mizorinë dhe të hakmerren ndaj atyre që ishin përgjegjës për të. 2- Të ndjekin aktivitetet shkencor dhe teknike të dëshmorit Fakhrizadeh në të gjitha fushat në të cilat ai ishte aktiv”, shkroi Khamenei të shtunën në një tweet.

Në një takim kabineti gjatë ditës së sotme, presidenti iranian Hassan Rouhani tha: “Tanket dhe armiqtë e Iranit duhet ta dinë që kombi iranian dhe zyrtarët në detyrë të vendit janë trima dhe të vendosur për t’iu përgjigjur vrasjes kur të vijë koha”.

Rouhani dhe zyrtarë të tjerë të lartë kishin akuzuar më parë Izraelin për orkestrimin e vrasjes, duke u zotuar gjithashtu se do të hakmerren. /Insajderi.com