Lind 10 vjeçarja indiane, viktimë e dhunimit

Lind 10 vjeçarja indiane, viktimë e dhunimit

Një vajzë 10 vjeçare ka lindur sot në Indi, si shkak i dhunimit, pasi i është refuzuar kërkesa për abort nga Gjykata Supreme në këtë vend.

Zyrtarët kanë bërë të ditur se nëna dhe foshnja janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Mirëpo vajza nuk ka njohuri se ka lindur. Asaj i është thënë se do të operohet për shkak të disa problemeve në stomak.

Shtatzënia e saj ishte zbuluar, pasi është dërguar në spital, për shkak të dhimbjeve të mëdha, disa muaj më parë.

Raportohet se vajza është dhunuar nga xhaxhai i saj, i cili tashmë është arrestuar.

Prindërit e vajzës kanë refuzuar ta marrin foshnjën e sapolindur dhe janë pajtuar që ajo të adoptohet.

Gjykata Supreme nuk i ka lejuar abortin, për shkak se gjendja e vajzës është zbuluar vonë, dhe një gjë e tillë do të ishte “shumë e rrezikshme”, njofton REL.

Çështja e vajzës 10 vjeçare është dominuar në mediat indiane gjatë javëve të fundit, pasi autoritetet kanë bërë të ditur se ky është rasti i parë i një lindje në moshë kaq të re.