Lista e të famshmive që janë duke mbështetur demonstruesit në Nigeri

Lista e të famshmive që janë duke mbështetur demonstruesit në Nigeri

Ylli i Manchester United, Odion Ighalo është bërë një nga të famshmit më të fundit që shpreh mbështetjen e tyre për protestat kundër brutalitetit të policisë në Nigeri.

Në një video në Twitter, sulmuesi nigerian e quajti qeverinë e vendit të tij “një turp për botën”.

Vjen mes raporteve se disa njerëz janë qëlluar për vdekje ose plagosur gjatë demonstratave në qytetin më të madh të Nigerisë, Lagos.

Zyrtarët mohuan të ketë pasur ndonjë vdekje dhe kanë premtuar një hetim.

Ighalo, i cili ka fituar 35 ndeshje për ekipin kombëtar të futbollit të Nigerisë, tha në deklaratën e tij se ai nuk mund të “qëndronte i heshtur më”.

“Unë jam i turpëruar nga kjo qeveri, ne jemi të lodhur nga ju djema dhe nuk mund ta durojmë më këtë,” shtoi ai.

Midis atyre që kanë shprehur gjithashtu mbështetjen e tyre për protestat janë aktori John Boyega, dhe muzikantë përfshirë Estelle, Trey Songz dhe Chance the Rapper.

Këngëtarja e muzikës pop Beyonce Knowles tha në një deklaratë se ajo ishte “duke punuar në partneritete me organizata rinore për të mbështetur ato protesta për ndryshim”./Insajderi.com