Lufta tregtare, Trump thotë se nuk ka nevojë të nxitojë për të arritur marrëveshje me Kinën

Lufta tregtare, Trump thotë se nuk ka nevojë të nxitojë për të arritur marrëveshje me Kinën

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se nuk po nxiton që të finalizojë bisedimet tregtare me Kinën. Reagimi i Trump në Twitter erdhi pak orë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës dyfishuan tarifat për shumë produkte kineze.

Ai tha se bisedimet dypalëshe po vazhdonin në mënyrë “të këndshme”, pavarësisht tarifave të reja që u vendosën në Washington mesnatën e së premtes.

“Bisedimet me Kinën vazhdojnë në mënyrë të këndshme – nuk ka aspak nevojë për tu nxituar”, shkruajti Presidenti në Twitter.

Ndër të tjera, ai shtoi se dyfishimi i të ardhurave do të sjellë përfitime pasi të gjitha do shkojnë për thesarin e Shteteve të Bashkuara.

Më 10 maj, Washingtoni rriti nga 10 në 25% tarifat për mallrat kineze që arrijnë në vlerën e 200 miliardë dollarëve. Ndërkohë, Kina është zotuar se do kundërpërgjigjet për këtë dyfishim të tarifës.

Trump po bën bisedime me autoritetet kineze për të arritur përfundimin e Luftës Tregtare mes Kinës dhe ShBA-së.