Luftëtarët e Kashmirit vrasin dy ushtarë indianë

Luftëtarët e Kashmirit vrasin dy ushtarë indianë

Luftëtarët rebelë në Kashmirin e kontrolluar nga indianët kanë vrarë dy ushtarë në një sulm në qytetin kryesor të rajonit të diskutueshëm, tha ushtria indiane, transmeton Insajderi.

Koloneli Rajesh Kalia, një zëdhënës i ushtrisë indiane, tha se luftëtarët zbrazën plumbat në një patrullë të ushtrisë në periferi të qytetit Srinagar të enjten, raporton Al Jazeera.

Dy ushtarë u plagosën në mënyrë kritike dhe më vonë vdiqën në një spital, tha Kalia.

Policia dhe ushtarët filluan një operacion kërkimi për sulmuesit.

Sulmi vjen gjatë luftimeve pothuajse të përditshme midis ushtarëve pakistanezë dhe indianë përgjatë kufirit shumë të militarizuar që ndan Kashmirin midis dy rivalëve të armatosur bërthamor.

Ushtria indiane tha se ushtarët pakistanezë shënjestruan pozicionet indiane me mortaja përgjatë kufirit de facto në rrethin jugor Poonch të enjten. Ushtarët indianë hakmerren, tha ushtria në një deklaratë. Nuk raportohet për viktima.

Më 13 nëntor, nëntë civilë dhe gjashtë ushtarë u vranë në të dy anët ndërsa ushtarët indianë dhe pakistanezë shkëmbyen zjarr artilerie në shumë vende përgjatë kufirit de facto. Vdekjet ishin disa nga më të lartat e raportuara në një ditë të vetme në vitet e fundit.

India dhe Pakistani pretendojnë rajonin në tërësinë e saj. Ata kanë bërë tre luftëra, dy prej tyre mbi kontrollin e Kashmirit, që kur kolonialistët britanikë u dhanë atyre pavarësi në vitin 1947.

Rebelët kanë luftuar kundër sundimit indian që nga viti 1989. Shumica e Kashmirit myslimanë mbështesin qëllimin që territori të bashkohet ose nën sundimin pakistanez ose si një vend i pavarur.

Tensionet në rajonin e diskutueshëm Himalayan janë përshkallëzuar që kur qeveria e kryeministrit Narendra Modi hoqi statusin special të Kashmirit në gusht 2019, anuloi kushtetutën e saj të veçantë, ndau rajonin në dy territore federale – Jammu dhe Kashmir dhe Ladakh – dhe më pas hoqi mbrojtjet e trashëguara në tokë dhe punë.

Masa shkaktoi zemërim të përhapur dhe shkatërrim ekonomik mes një goditje të ashpër të sigurisë dhe ndërprerjes së komunikimit. /Insajderi.com