Lukashenko takon kundërshtarët e tij politikë të cilët i burgosi

Lukashenko takon kundërshtarët e tij politikë të cilët i burgosi

Presidenti Bjellorus, Aleksandër Lukashenko, ka zhvilluar një takim të papritur me kundërshtarët politikë në burg, ku ata janë aktualisht të arrestuar.

Media shtetërore njoftoi se presidenti thirri takimin për të diskutuar reformën kushtetuese me kundërshtarët e tij të burgosur, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Nga opozita thanë se takimi ishte një shenjë dobësie nga ana e tij.

Lukashenko pretendoi një fitore të madhe në zgjedhjet e Gushtit, ato janë parë gjerësisht si të manipuluara, duke shkaktuar protesta masive.

Një goditje e dhunshme e trazirave erdhi në ditët pas zgjedhjeve të diskutueshëm, ku mijëra njerëz janë arrestuar dhe qindra të tjerë janë rrahur nga policia.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë refuzuar të njohin mandatin e ri të Lukashenkos.  /Insajderi.com