Lulëzon tregu i zi për vaksinat ilegale anti-COVID

Lulëzon tregu i zi për vaksinat ilegale anti-COVID
Burimi i fotografisë: Ezra Acayan/Getty Images

Asnjë vaksinë e Coronavirusit nuk është aprovuar për përdorim të përgjithshëm në Filipine, dhe as pritet të mbërrijë, zyrtarisht, të paktën deri në shkurt.

Është e paligjshme të importosh produkte farmaceutikë të paautorizuar.

Por kërkesa e shpejtë mes punëtorëve kinezë, shumë prej tyre të punësuar në kazinotë online fitimprurëse të Filipineve që u shërbejnë lojërave të fatit në Kinë, po drejton një treg të zi në të cilin dozat e vaksinave shiten për shumë herë çmimin standard, shkruan Washington Post, transmeton Insajderi.

Shpërndarja ilegale ekspozon pabarazitë pandemike dhe problemet me vaksinimet në vendet e rrënuara nga korrupsioni dhe patronazhi.

Në Azinë Juglindore, ku ka miliona punëtorë kinezë jashtë shtetit, ajo gjithashtu kërcënon të rrisë pakënaqësinë e kahershme midis komuniteteve lokale dhe popullsisë kineze.

Vaksinat nuk janë të kufizuara në punëtorët kinezë. Në fund të dhjetorit, Presidenti Rodrigo Duterte tha se anëtarët e ushtrisë Filipine kishin marrë vaksinën e Coronavirusit nga Sinopharm, një kompani farmaceutike shtetërore kineze.

Anëtarët e grupit të sigurisë së presidentit pranuan se ishin vaksinuar, duke zemëruar filipinasit e zakonshëm të cilët po përballen me një nga shpërthimet më të këqija të rajonit dhe ende nuk kanë qasje në vaksina.

Është e paqartë se si vaksinat e paautorizuara ranë në duart e atyre që ishin afër Duterte, politika e brendshme kryesore e të cilit ka qenë një luftë kundër ilaçeve të paligjshme.

Sekretari i Mbrojtjes Delfin Lorenzana konfirmoi për mediat lokale që dozat ishin kontrabanduar por tha se kjo ishte “e justifikuar” sepse ekipi i sigurisë së Duterte duhej të mbante të sigurt udhëheqësin 75-vjeçar.

Harry Roque, zëdhënësi presidencial, tha se vaksinat ishin një donacion, pa identifikuar burimin.

Këto zhvillime ngritën edhe më shumë pikëpyetje në lidhje me shkallën e shpërndarjes së paligjshme të vaksinave në Filipine, dhe sesi ata që ishin në pozitë të pushtetit ishin në gjendje të siguronin të shtëna përpara punonjësve shëndetësorë të vijës së parë. /Insajderi.com