Mijëra protestues “jelekverdhë” marshuan të shtunën në Paris dhe në qytete të tjera franceze, në protesta që shkaktuan përleshje sporadike me policinë dhe treguan edhe nj" />

Macron nuk ka shuar pakënaqësitë e protestuesve, e konfirmojnë shifrat e protestës

Macron nuk ka shuar pakënaqësitë e protestuesve, e konfirmojnë shifrat e protestës

Mijëra protestues “jelekverdhë” marshuan të shtunën në Paris dhe në qytete të tjera franceze, në protesta që shkaktuan përleshje sporadike me policinë dhe treguan edhe njëherë se presidenti Emmanuel Macron ende nuk ka qetësuar pakënaqësinë e publikut.

Në fundjavën e 11-të radhazi të veprimeve kundër qeverisë, 69,000 njerëz dolën në rrugë, duke përfshirë 4,000 në Paris, tha ministria e brendshme, nga rreth 84,000 demonstrues në të gjithë vendin të shtunën e kaluar.

Marshimet ishin kryesisht paqësore, por kishte incidente në disa qytete, duke përfshirë në kryeqytet, ku një dëmtim në sy të një aktivisti të njohur “jelekverdhë” shtoi polemikat e kohëve të fundit mbi dhunën policore.

Protestuesit, të cilët mbajnë xhaketa fluoreshente, që shoferët francezë duhet të mbajnë në makinat e tyre, dolën në rrugë në nëntor për të kundërshtuar një rritje të planifikuar të taksave të karburantit. Lëvizja e tyre më pas u zhvillua në një revoltë më të gjerë kundër qeverisë, që mobilizoi dhjetëra mijëra çdo fundjavë.

Në Paris, disa procesione kaluan kryeqytetin, duke zbritur në sheshin e famshëm të Champs-Elysees, që ishte skena e protestave çdo fundjavë, përpara se të konvergojnë në sheshin Bastille.

Grupet e vogla të protestuesve në Bastille formuan barriera të improvizuara, ndezën zjarret dhe hodhën predha ndaj policisë, të cilët u përgjigjën me gaz lotsjellës dhe me ujë.

Në jugperëndim, përleshje të shkurtra u zhvilluan gjithashtu në Bordo dhe Toulouse, të cilat kanë qenë pikat fokale të lëvizjes.

“Unë dënoj me forcë sa më shumë dhunën dhe dëmtimet e shkaktuara përsëri këtë të shtunë, si në Paris ashtu edhe në rajon, nga vandalët maskuar si” jelekverdhë”, shkroi ministri i brendshëm Christophe Castaner në Twitter.

Megjithatë, ai njoftoi se një hetim i brendshëm i policisë kishte nisur pasi një protestues u plagos në Bastille. Imazhet televizive dhe faqja e viktimës në Facebook treguan se Jerome Rodrigues, një figurë e shquar në bazën e lëvizjes, ishte plagosur në sy.