Macron: Rusia dhe Turqia po luajnë me inatet post-koloniale

Macron: Rusia dhe Turqia po luajnë me inatet post-koloniale

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka akuzuar Rusinë dhe Turqinë për përhapjen e ndjenjave anti-franceze në Afrikë duke financuar njerëzit dhe duke nxitur inat kundër Francës në media, transmeton Insajderi.

“Ne nuk duhet të jemi naivë në këtë temë: shumë prej atyre që flasin, që bëjnë video, të cilët janë të pranishëm në mediat franceze-folëse financohen nga Rusia ose Turqia”, tha Macron të premten në një intervistë me revistën Jeune Afrique, ndërsa akuzoi Moskën dhe Ankaranë për përpjekjen “për të luajtur me inatin post-kolonial”, raporton Al Jazeera.

Ai gjithashtu tha se Turqia po kontribuonte në keqkuptime mbi mbrojtjen e tij të së drejtës për të tërhequr karikatura të Profetit Muhamed.

Komentet i referoheshin vrasjes brutale muajin e kaluar të një mësuesi francez të cilit iu pre koka në mes të ditës pasi tregoi karikaturat e Profetit Muhamed gjatë një ore për lirinë e shprehjes. Çdo lloj përshkrimi vizual i profetit është i ndaluar në Islam.

Vrasja përkeqësoi edhe më tej marrëdhëniet e tensionuara midis Macron dhe botës myslimane, me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan duke sugjeruar që presidenti francez t’i nënshtrohej “kontrolleve mendore” pasi Macron e kishte përshkruar Islamin si një fe “në krizë globalisht”.

Macron tha: “Kur vendosa të sulmoj Islamin radikal … fjalët e mia u shtrembëruan. Nga Vëllazëria Myslimane, mjaft gjerësisht, por edhe nga Turqia, e cila ka aftësinë të ndikojë në shumë opinion publik, përfshirë Afrikën nën-Sahariane”.

Duke përsëritur një pozicion që ka shkaktuar polemika të mëdha në Francë dhe më gjerë gjatë muajve të fundit, ai shtoi: “Unë nuk jam duke sulmuar Islamin, unë jam duke sulmuar terrorizmin Islamist”. /Insajderi.com