Macron thotë se Franca do të ndihmojë Afrikën të bëjë më shumë vaksina COVID-19

Macron thotë se Franca do të ndihmojë Afrikën të bëjë më shumë vaksina COVID-19

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë se Franca do të investojë në rritjen e prodhimit të vaksinave COVID-19 në Afrikë, për të ndihmuar në mbylljen e një boshllëku në disponueshmërinë e shkrepjeve midis kombeve afrikane dhe perëndimore, transmeton Insajderi.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me Presidentin e Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa në Pretoria të premten, Macron tha se Afrika përbënte rreth 20 përqind të nevojës në botë për vaksina, por vetëm një përqind të prodhimit të vaksinave, raporton Al Jazeera.

“Duke u përpjekur të heqim pengesat për të lejuar prodhimin e vaksinave në Afrikën e Jugut dhe të gjithë Afrikën, ne jemi në favor të kësaj”, tha Macron.

“Por cili është problemi që ne po përpiqemi të kapërcejmë? Ajo që duhet të bëjmë është të vaksinojmë sa më shpejt që të jetë e mundur, sa më shumë njerëz që të jetë e mundur. Është çështje detyre dhe solidariteti”, tha ai.

“Sa më shumë kohë që duhet, aq më shumë virusi ka të ngjarë të mutohet dhe të rikthehet”, tha Macron, duke shtuar se vendet më të pasura duhet të sigurojnë çdo dozë të tepërt që u duhet vendeve të varfëra sa më shpejt të jetë e mundur.

Ai u zotua se Franca do të dhurojë më shumë se 30 milionë doza vaksinash deri në fund të vitit nismës globale të vaksinave COVAX të mbështetur nga Kombet e Bashkuara.

Sipas presidentit, Franca tashmë kishte një partneritet me Institutin Biovac të Afrikës së Jugut dhe së shpejti do të niste një projekt me kompaninë farmaceutike të Afrikës së Jugut Aspen.

Ai përsëriti mbështetjen për heqjen dorë nga të drejtat e pronësisë intelektuale për vaksinat COVID-19, një veprim i mbështetur gjithashtu nga Presidenti i SHBA Joe Biden por i kundërshtuar nga Gjermania. /Insajderi.com