Macron: Virusi mendohet që do të jetë i pranishëm deri në verën e ardhshme

Macron: Virusi mendohet që do të jetë i pranishëm deri në verën e ardhshme

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se vendi i tij do të luftojë me virusin të paktën deri në mes të vitit të ardhshëm pasi rastet atje u rritën mbi një milion.

Të premten Franca regjistroi më shumë se 40,000 raste të reja dhe 298 vdekje. Kombet e tjera duke përfshirë Rusinë, Poloninë, Italinë dhe Zvicrën gjithashtu panë ngritje të reja të rasteve të të infektuarve.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se rritja në rastet evropiane ishte një moment kritik në luftën kundër virusit.

Ai bëri thirrje për veprim të shpejtë për të parandaluar mbingarkesën e shërbimeve shëndetësore.

Infeksionet ditore në Evropë janë dyfishuar në 10 ditët e fundit. Kontinenti tani ka parë një total prej 7.8 milion rastesh dhe rreth 247,000 vdekje.

“Muajt ​​e ardhshëm do të jenë shumë të vështirë dhe disa vende janë në një moment të rrezikshëm,” u tha gazetarëve shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Globalisht ka pasur më shumë se 42 milion raste dhe 1.1 milion vdekje./Insajderi.com