Madison Cawthorn është kongresmeni më i ri në Amerikë që nga viti 1965

Madison Cawthorn është kongresmeni më i ri në Amerikë që nga viti 1965

Një i porsaardhur politik, i cili në qershor mundi të nominuarin e Donald Trump në një zgjedhje republikane, tani është vendosur të bëhet kongresmeni më i ri që nga viti 1965.

Madison Cawthorn mundi në mënyrë gjithëpërfshirëse rivalin e tij demokrat në Rajonin e 11-të të Kongresit të Karolinës së Veriut, duke siguruar rreth 54% të votave.

Folësi motivues dhe investitori i pasurive të patundshme është vetëm 25 vjeç, që është mosha minimale për Kongresin.

Por ligjvënësi, i cili është një përdorues i karriges me rrota, ka nxitur tashmë polemika.

Caëthorn është potencialisht personi i tretë më i ri në historinë e SHBA që është zgjedhur në Kongres. Ai është vetëm disa muaj pas Jed Johnson Jr, një përfaqësues për Tenesi, i cili mori detyrën në 1965 shtatë ditë pas ditëlindjes së tij të 25-të.

Anëtari më i ri i Dhomës besohet të jetë William Charles Cole Claiborne, një tjetër ligjvënës nga Tennessee. Ai u zgjodh në 1797 me një biletë partie Demokratike-Republikane, sipas të dhënave të SH.B.A.-së dhe do të kishte qenë në moshën 21 ose 22 vjeç. Megjithatë, guri i tij i varrit thotë se ai ishte 23 vjeç, ndërsa burime të tjera tregojnë se ai ishte 24 vjeç.

Ai shërbeu në Kongres, pavarësisht se nuk plotësoi kërkesat e moshës kushtetuese./Insajderi.com

BBC News