“Marrëveshjet tregtare SHBA-Britani e Madhe pas Brexit duhet kushtëzohen nga marrëveshja e së “Premtës së mirë”

“Marrëveshjet tregtare SHBA-Britani e Madhe pas Brexit duhet kushtëzohen nga marrëveshja e së “Premtës së mirë”

Kandidati i demokratëve për president, JoeBiden, ka thënë se nuk do të lejojë që paqja në Irlandën e Veriut të bëhet një “viktimë e Brexit” nëse zgjidhet President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në nëntor.

Biden tha se çdo marrëveshje tregtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Britanisë së Madhe, duhet të ishte “e kushtëzuar” nga respektimi i Marrëveshjes së Premtes së Mirë.

Sekretari i Jashtëm, Dominic Raab, është përpjekur të sigurojë politikanët amerikanë rreth zhvillimeve të fundit të Brexit gjatë një udhëtimi në Uashington.

Sekretari SHBA-ve, Mike Pompeo, tha se ai i besoi Britanisë së Madhe për “ta marrë këtë të drejtë”, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Por Kryetarja e SHBA-ve. Nancy Pelosi, tha se nuk kishte “asnjë shans” që një marrëveshje tregtare Britanie e Madhe-SHBA, të kalonte përmes Kongresit amerikan nëse Britania e Madhe shkelte marrëveshjet ndërkombëtare, duke minuar Marrëveshjen e Premten e Mirë.

Pas një takimi me Raab, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve tha se dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian nuk mund të lejohet të “rrezikojë” paqen në Irlandën e Veriut.

Ajo tha se dhoma e ulët e Kongresit, e cila aktualisht kontrollohet nga partia e saj, do të mbrojë Marrëveshjen e së Premtes së Madhe të vitit 1998 si një “fener shprese për njerëzit paqedashës në të gjithë botën”. /Insajderi.com