Masa anti-COVID në Itali

Masa anti-COVID në Itali

Italia ka njoftuar për masa të reja për të forcuar kufizimet mes një rritje të rasteve të Coronavirusit.

kryeministër, Giuseppe Conte me maskë në fytyrë tha se masat ishin të nevojshme “për të shmangur një bllokim të ri”.

Kryebashkiakët do të marrin kompetenca për të mbyllur vendet publike pas orës 21:00 dhe orari i hapjes së restoranteve dhe madhësia e grupeve të lejuara do të shtrëngohen.

Lëvizjet erdhën ndërsa Italia regjistroi nivelin e saj më të lartë të infeksionit ditor për të dytën ditë me radhë, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Një tjetër 11,705 raste të reja u njoftuan të Dielën, duke mundur rekordin e mëparshëm, i cili erdhi një ditë më parë të Shtunën, prej 10,925.

Italia ishte kombi evropian më i goditur në fillim të pandemisë. Tani ka regjistruar 414,000 raste të konfirmuara të koronavirusit. 36,500 vdekjet e saj e bëjnë atë të dytin vetëm në Mbretërinë e Bashkuar në Evropë. /Insajderi.com