Mbështetësit e Trump mblidhen pranë Shtëpisë së Bardhë

Mbështetësit e Trump mblidhen pranë Shtëpisë së Bardhë

Presidenti i SHBA-së në largim, Donald Trump, u është drejtuar mijëra mbështetësve, përfshirë anëtarët e grupeve të ekstremit të djathtë, në një tubim në Uashington, DC duke protestuar kundër takimit të së mërkurës të Kongresit për të konfirmuar fitoren e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, transmeton Insajderi.

Presidenti republikan, i cili ka kaluar shumë nga koha e tij që atëherë në një përpjekje të dështuar për të përmbysur humbjen e tij, tha në mënyrë të rreme se ai fitoi zgjedhjet ndërsa foli në një skenë në natyrë duke kornizuar Shtëpinë e Bardhë, të cilën Biden do të marrë përsipër në dy javët e ardhshme, raporton Al Jazeera.

Turmat e mbledhura në të ashtuquajturin “Marsi i Shpëtimit të Amerikës” vishnin kapele të kuqe bejsbolli të miratuara nga Trump dhe brohorisnin ndërsa Trump përsëriste teoritë e pabaza konspirative që kanë konsumuar ditët e tij të fundit në detyrë.

“Ju nuk pranoni kur ka vjedhje të përfshirë”, tha Trump pasi u ngjit në skenë pas një liste dëgjimi që shpërtheu në altoparlantët e baladave të energjisë nga Elton John dhe Phil Collins.

“Vendi ynë ka pasur mjaft dhe ne nuk do ta marrim më atë”. Ai transmetoi ankesat e tij të njohura me mediat e lajmeve dhe Hillary Clinton, ish rivalja e tij Demokratike nga zgjedhjet 2016, dhe e kënaqi turmën duke i quajtur fitoret Demokratike produkt i asaj që ai e quajti “shpërthime demash ***”. /Insajderi.com