Mbi 110 të vdekur pas reshjeve të mëdha në Maharashtra të Indisë

Mbi 110 të vdekur pas reshjeve të mëdha në Maharashtra të Indisë

Të paktën 110 njerëz kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur në shtetin perëndimor indian, Maharashtra, transmeton Insajderi.

Siç raporton ’BBC’, shirat pushtuan qindra fshatra, duke zhdukur shtëpi dhe duke i lënë banorët të bllokuar.

Ekipet e shpëtimit kanë dalë për të evakuuar të mbijetuarit, por shumë njerëz raportohen të zhdukur.

Kryeministri indian, Narendra Modi, ka thënë se ai ishte ankthuar nga humbja e jetëve dhe ka premtuar ndihmë për të prekurit.

Autoritetet u kanë kërkuar banorëve të bllokuar të shkojnë në çatitë e shtëpive në mënyrë që ekipet e shpëtimit në helikopterë t’i dallojnë ata.

Ndërsa, shërbimet e trenave janë pezulluar dhe zonat e ulëta të qytetit janë kthyer në zona përmbytjesh.

Ekspertët e motit thonë se reshjet e mëdha të shiut do të vazhdojnë të godasin qytetin gjatë ditëve të ardhshme.

Shirat e dendur në Mumbai nuk janë të rralla. Qyteti përjeton përmbytje çdo vit gjatë sezonit të shirave, por intensiteti i shirave është rritur në kohët e fundit.

Mijëra njerëz migrojnë në qytet çdo ditë në kërkim të vendeve të punës.

Kjo nxit ndërtime të shpejta – dhe shpesh të parregulluara – duke i detyruar shumë të jetojnë në ndërtesa me cilësi të dobët./Insajderi.com