Mbi 180 persona të bllokuar në hotelin në Mozambik pas sulmit nga ISIL (ISIS)

Mbi 180 persona të bllokuar në hotelin në Mozambik pas sulmit nga ISIL (ISIS)

Më shumë se 180 njerëz, përfshirë punëtorë të huaj, janë bllokuar brenda një hoteli në një qytet verior të Mozambikut nën rrethim për tre ditë nga luftëtarët e lidhur me grupin ISIL (ISIS), sipas punëtorëve dhe burimeve të sigurisë, transmeton Insajderi.

Disa njerëz ishin të vdekur, raportoi agjencia e lajmeve AFP duke cituar dëshmitarë dhe një grup të të drejtave, pas sulmit në qytetin Palma pranë një vendi me gaz natyror të lëngshëm (LNG) në provincën Cabo Delgado. Agjencia e lajmeve Reuters të shtunën gjithashtu raportoi vdekjen e të paktën një civili dhe plagosjen e të tjerëve kur autokolona e tyre u sulmua ndërsa u përpoqën të largoheshin.

Luftëtarët e lidhur me ISIL filluan një sulm në qytetin bregdetar të mërkurën pasdite, duke detyruar banorët e tmerruar të largoheshin në pyllin përreth ndërsa LNG dhe punëtorët qeveritarë kërkuan strehim në hotelin Amarula Palma.

“Pothuajse i gjithë qyteti u shkatërrua. Shumë njerëz kanë vdekur”, tha një punëtor në faqen e LNG duke folur në telefon të premten në mbrëmje pasi u evakuua në Afungi.

Ai nuk dha detaje rreth viktimave dhe as kombësive të tyre.

“Ndërsa vendasit ikën në kaçubë, punëtorët nga ndërmarrjet LNG, përfshirë të huaj, u strehuan në hotelin Amarula, ku ata po presin të shpëtohen”, tha ai, duke kërkuar që të mos përmendet me emër. /Insajderi.com