Mbi 80 civilë të vrarë në masakrën e fundit në Etiopinë perëndimore

Mbi 80 civilë të vrarë në masakrën e fundit në Etiopinë perëndimore

Më shumë se 80 civilë, duke përfshirë fëmijë të rinj si dy vjeç, janë vrarë në sulmin e fundit për të goditur Etiopinë perëndimore, sipas komisionit kombëtar të të drejtave të njeriut të vendit, transmeton Insajderi.

Aaron Maasho, zëdhënës dhe këshilltar i lartë për Komisionin Etiopian të të Drejtave të Njeriut (EHRC), i tha Al Jazeeras se masakra ndodhi të martën midis orës pesë dhe shtatë të mëngjesit në rajonin e Benishangul-Gumuz, i cili kufizohet me Sudanin dhe Sudanin e Jugut.

“Ne morëm informacion se mbi 80 njerëz vdiqën moshat e të cilëve variojnë nga dy deri në 45 vjeç”, tha ai nga kryeqyteti, Addis Ababa.

Nuk kishte asnjë pretendim për përgjegjësi dhe asnjë informacion të menjëhershëm në lidhje me identitetin e sulmuesve.

“Ne mund të konfirmojmë që autorët e sulmit nuk janë kapur ende nga autoritetet”, tha Maasho.

Sulmi ndodhi në një zonë të quajtur Daletti, në zonën Metekel të Benishangul-Gumuz, e cila është rrënuar nga dhuna e përsëritur në muajt e fundit që ka lënë të vdekur qindra njerëz. Rreth 207 njerëz u vranë vetëm në një sulm më 23 dhjetor. /Insajderi.com