Mbretëria e Bashkuar ka vaksinuar mbi 75% të të rriturve

Mbretëria e Bashkuar ka vaksinuar mbi 75% të të rriturve

Tre në katër të rritur britanikë kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër COVID-19, ka njoftuar qeveria të mërkurën.

Departamenti i Shëndetësisë tha se 75.2% e njerëzve të moshës +18 vjeçare në vend kanë marrë dozën e parë, dhe 49.5% janë plotësisht të vaksinuar me të dyja dozat, shkruan Euronews, transmeton Insajderi.

Një nga vendet kryesore në botë për imunizimin kundër Coronavirusit, Britania po garon për të vaksinuar të gjithë të rriturit dhe për të frenuar një variant delta më ngjitës të virusit.

Lloji i ri, i cili u zbulua së pari në Indi, tani përbën shumicën e rasteve të reja në Britani.

Britania e Madhe ka regjistruar pothuajse 128 mijë viktima të COVID-19, numri më i lartë në Evropë.

Një fushatë e vaksinimit masiv që filloi në dhjetor ka sjellë infeksione të reja dhe vdekje të ndjeshme, por rastet e konfirmuara po rriten përsëri.

Të mërkurën, Britania e Madhe raportoi katër mijë e 330 infeksione të reja dhe një rritje prej 35% gjatë shtatë ditëve të fundit.

Megjithatë, vdekjet ditore mbeten të ulëta. Të martën, Britania nuk raportoi asnjë vdekje të re ditore nga COVID-19, për herë të parë që nga korriku i vitit të kaluar./Insajderi.com