Mbretëria e Bashkuar regjistron mbi 1.000 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Mbretëria e Bashkuar regjistron mbi 1.000 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar më shumë se 1.000 vdekje nga Koronavirusi çdo ditë për herë të parë që nga prilli ndërsa qeveria lufton për t’u marrë me një variant të ri, më infektiv të virusit, trasnmeton Insajderi.

Mbretëria e Bashkuar regjistroi 1,041 vdekje dhe 62,322 raste të reja të mërkurën, sipas të dhënave zyrtare, pasi kryeministri, Boris Johnson, premtoi se qeveria e tij do të përdorte “çdo sekondë në dispozicion” për të mbrojtur të moshuarit dhe të prekshmit nga virusi që përshkon Mbretërinë e Bashkuar, raporton Al Jazeera.

Britania ka qenë ndër më të goditurat nga COVID-19, me numrin më të lartë të vdekjeve në Evropë. Më shumë se 75,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë vdekur nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.

Shifrat ishin një tjetër kujtesë e ashpër e ashpërsisë së krizës ndërsa Anglia dhe Skocia filluan bllokimet e reja COVID-19 këtë javë, me qytetarët të urdhëruar të qëndronin në shtëpi.

“Kur Zyra për Statistikat Kombëtare raporton se më shumë se dy përqind e popullsisë tani është e infektuar, dhe kur numri i pacientëve në spitalet në Angli tani është 40 përqind më i lartë se kulmi i parë në prill, është e pashmangshme që faktet të ndryshojnë, dhe ne duhet të ndryshojmë përgjigjen tonë”, tha Johnson.

Kur Johnson njoftoi urdhrin për qëndrim në shtëpi dhe mbylljen mbarëkombëtare të palestrave, pubeve, restoranteve dhe dyqaneve jo thelbësore të hënën, ai tha se kushtet e bllokimit do të qëndronin në fuqi deri në mes të shkurtit.

Në atë kohë, qeveria shpreson të ketë dhënë një dozë të vaksinës COVID-19 për rreth 13 milionë njerëz që janë më të rrezikuar – përfshirë të gjithë në vendin më të vjetër se 70 vjeç – dhe përparimi potencialisht mund të lejojë një zbutje të kufizimeve. /Insajderi.com