Mbretëria e Bashkuar regjistron rekord, 53.135 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Mbretëria e Bashkuar regjistron rekord, 53.135 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar raportoi 53,135 raste të reja të COVID-19 të martën, numri më i lartë që nga testimi masiv që filloi në mes të vitit 2020 dhe u rrit ndjeshëm nga rekordi i mëparshëm prej 41,385 i vendosur të hënën, transmeton Insajderi.

Numri i vdekjeve të reja të regjistruara brenda 28 ditëve nga një test pozitiv COVID-19 gjithashtu u rrit në 414 nga e hëna që ishte 357 vdekje, duke e çuar totalin që nga fillimi i pandemisë në 71,567 persona që kanë humbur betejën me pandeminë, raporton Al Jazeera.

Të martën, Bashkimi Evropian tha se do të blejë 100 milionë doza shtesë të vaksinës Pfizer dhe BioNTech COVID-19.

“Ne vendosëm të marrim një shtesë prej 100 milionë dozash të vaksinës BioNTech / Pfizer, e cila tashmë po përdoret për të vaksinuar njerëzit në të gjithë Bashkimin Evropian”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyer në Twitter.

Plani vjen pasi disa nga kandidatët e vaksinave të urdhëruar nga BE u përballën me vonesa të papritura në provat klinike, duke detyruar bllokun dhe kombet e tjera të pasura të mbështeten në të shtëna nga më pak prodhues sesa ishte planifikuar fillimisht.

Ndërkohë, Pakistani dhe India u bënë vendet e fundit që raportuan rastet e para të variantit të ri, shumë ngjitës të koronavirusit të zbuluar në MB. /Insajderi.com