McDonald’s prezanton menynë e re vegjetariane

McDonald’s prezanton menynë e re vegjetariane

Gjigandi i ushqimit të shpejtë McDonald’s, ka njoftuar se do të prezantojë një linjë të alternativave të mishit me bazë bimore të quajtur “McPlant” në 2021.

McDonald’s tha se do të ofronte burgerë me bazë bimore, zëvendësues pule dhe sanduiçe mëngjesi.

Banka Barclays parashikon që konsumi i alternativave të mishit mund të jetë me vlerë $ 140 miliardë deri në vitin 2029.

McDonald’s ka provuar një burger bimor në Kanada me Beyond Meat – një prodhues i mishit me bazë bimore.

Sidoqoftë, aksionet e Beyond Meat ranë pas njoftimit të McDonalds pasi nuk ishte e qartë se kush do të furnizonte zinxhirin e ushqimeve të shpejta me alternativën e mishit.

Lëvizja drejt zëvendësuesve të mishit është nxitur kryesisht nga shqetësimet mbi efektet e mishit në shëndet, mjedis dhe mirëqenien e kafshëve.

“Ne jemi të ngazëllyer për mundësinë sepse besojmë se kemi një produkt të provuar, me shije të shijshme,” tha Ian Borden, i cili drejton operacionet ndërkombëtare të McDonald’s.

Sidoqoftë, McDonald’s është relativisht vonë për të hyrë në tregun pa mish.

Pikat e tjera të ushqimit të shpejtë duke përfshirë Burger King, White Castle dhe Dunkin ‘Brands Group kanë prezantuar tashmë burgerë me bazë bimore./Insajderi.com

BBC News