Më shumë se 29 milionë njerëz të shëruar nga Covid-19

Më shumë se 29 milionë njerëz të shëruar nga Covid-19

Numri i të shëruarve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 29 milionë, transmeton Insajderi.

Gjithsej 29.000.031 persona e kanë mposhtur virusin pas infektimit, sipas faqes së internetit “Ëorldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, raporton Aadolu Agency(AA).

Numri më i madh i të shëruarve është regjistruar në Indi (6.376.863), ndërsa pas saj radhiten SHBA-ja (5.239.359), Brazili (4.526.975), Rusia (1.039.705) dhe Kolumbia (806.703).

Ndërkaq, në Turqi, numri i të shëruarve ka arritur në 298.368.

Që nga shfaqja për herë të parë në Kinë dhjetorin e kaluar, koronavirusi është përhapur në gati mbarë botën, duke infektuar mbi 38 milionë njerëz dhe duke shkaktuar rreth 1,09 milion të vdekur. /Insajderi.com