Me të vërtetë Kina do ta pushtojë Tajvanin?

Me të vërtetë Kina do ta pushtojë Tajvanin?

Për herë të parë në më shumë se gjysmë shekulli, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Japonia pritet të bëjnë këtë javë një deklaratë të përbashkët mbi sigurinë e ngushticës së Tajvanit pas një takimi midis presidentit të SHBA-së, Joe Biden, dhe kryeministrit japonez, Yoshihide Suga, transmeton Insajderi.

Ndërsa kryesisht mbetet simbolike, deklarata do të ishte një tregues i shqetësimit në rritje në lidhje me sigurinë e ishullit të drejtuar në mënyrë demokratike mes paralajmërimeve të tmerrshme publike nga zyrtarë të lartë ushtarakë amerikanë në lidhje me kërcënimin e një pushtimi nga Pekini, i cili pretendon se ishulli është i tyre, raporton Al Jazeera.

Admirali John Aquilino kohët e fundit i tha një komiteti të Shërbimeve të Armatosura të Senatit se marrja e Tajvanit është një përparësi “numër një” për Partinë Komuniste të Kinës, ndërsa komandanti i Paqësorit të Azisë dhe Paqësorit të SHBA-ve, Philip Davidson, ka thënë publikisht se Kina mund të pushtojë në gjashtë vitet e ardhshme.

Frika të tilla mund të duken të justifikuara nga toni kërcënues i medias shtetërore kineze dhe një numër i përshkallëzuar i misioneve nga avionët PLA në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit (ADIZ).

Por në tokë në Tajvan, njerëzit nuk po kandidojnë për një nga 117,000 strehimoret e bombave që punojnë në ishull dhe as të regjistrohen masivisht.

Duke jetuar nën kërcënimin e veprimit ushtarak kinez për 70 vitet e fundit, 23 milionë njerëzit e ishullit kanë arritur të kuptojnë atë që ata e konsiderojnë paradoksin e çuditshëm të ekzistencës së Tajvanit: edhe kur fuqia ushtarake e Kinës rritet, pushtimi jo domosdoshmërisht afrohet.

Disa ekspertë besojnë se shumica e vlerësimit të kërcënimit nga ushtria amerikane mund të jetë në të vërtetë një reflektim i një ndryshimi në perceptimet e SHBA-së për Kinën mes përkeqësimit të marrëdhënieve midis dy gjigantëve ekonomikë në botë.

“Shpresat e [Partisë Komuniste Kineze] për bashkim me Tajvanin kanë qenë të qarta për dekada, dhe (Presidenti) Xi Jinping e ka bërë të qartë gjatë mandatit të tij se përdorimi i forcës është në tryezë”, tha Eric Lee, një bashkëpunëtor kërkimor në Projekt Instituti 2049 në Arlington, Virxhinia.

“Kjo sfidë nuk është asgjë e re. Përkundrazi, ajo pasqyron një perceptim të azhurnuar të kërcënimit të CCP dhe PLA në kontekstin e konkurrencës strategjike të SHBA me Kinën”.

Bonnie Glaser, drejtori i Projektit të Energjisë Kineze në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS), është dakord.

Vlerësimet, thotë ajo, nuk bazohen në inteligjencë, por në një analizë të ekuilibrit ushtarak midis SHBA dhe Kinës. /Insajderi.com