Meksika – vendi më vdekjeprurës për gazetarët

Meksika – vendi më vdekjeprurës për gazetarët

Meksika ishte vendi më vdekjeprurës në botë për mediat në vitin 2020, duke llogaritur gati një të tretën e gazetarëve të vrarë këtë vit, sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, i cili heton sulmet kundër shtypit në nivel global, shkruan The Guardian, transmeton Insajderi.

Nëntë gazetarë u vranë në Meksikë në vitin 2020, duke e çuar numrin e të vdekurve në të paktën 120 që nga viti 2000. Muajin e kaluar, tre gazetarë u qëlluan për vdekje brenda 10 ditësh.

Numërimi i vdekjeve i këtij viti do të thotë që gazetarët meksikanë tani kanë më shumë të ngjarë të vriten sesa ata që raportojnë nga vendet e luftës – hera e parë që vendi ka mbajtur këtë renditje të lavdishme që kur CPJ filloi të gjurmonte dhunën ndaj mediave në vitin 1992.

Meksika ka qenë prej kohësh vendi më i rrezikshëm për gazetarët jashtë një zone zyrtare lufte, me ata që hetonin lidhjen midis krimit të organizuar dhe zyrtarëve të korruptuar të shënjestruar më shpesh.

Aktivistët e lirisë së shtypit shpresonin se situata e rëndë do të përmirësohej pas zgjedhjes së presidentit Andrés Manuel López Obrador në 2018-tën, i cili u zotua të hetonte dhunën ndaj gazetarëve dhe t’i japë fund mosndëshkimit për autorët e krimeve.

Por sulmet janë rritur pas armiqësisë së paprecedent publike ndaj medias nga presidenti i cili ka përdorur shpesh njoftime ditore për shtyp për të denigruar gazetarët dhe aktivistët e pavarur.

Qeveria gjithashtu ka dobësuar mbrojtjen për gazetarët nën kërcënim dhe prerë fondet për hetime. Dy nga gazetarët e vrarë këto vite ishin nën mbrojtjen e supozuar federale pasi kishin raportuar kërcënime për vdekje të lidhura me punën e tyre. Në të dy rastet truprojat e tyre të caktuar vdiqën gjithashtu në sulme. /Insajderi.com